Yukarı
382462

Seçime günler kala gizemli para girişi: Hangi ülke ne karşılığında yolladı?

02 Haziran 2023 15:06

Yabancıların TCMB'de park ettiği döviz yılbaşından bu yana 10,6 milyar dolar, seçim öncesindeki haftada 1,9 milyar dolar arttı. Erdoğan seçim öncesinde Körfez'e işaret etmişti. Seçim ekonomisi için rezervini tüketen TCMB'ye yabancıların ne karşılığında para aktardığı merak ediliyor.

Seçim öncesinde hükümetin döviz kurlarını baskılamak ve cari açığı finanse etmek için kullandığı Merkez Bankası (TCMB) rezervleri tükenince devreye yabancılar girdi.

TCMB'nin yurtdışı bankalara döviz borcu, seçim öncesindeki haftada 1,9 milyar dolar artışla 19,5 milyar dolara yükseldi.

1 Ocak-26 Mayıs arasındaki dönemde TCMB’nn yurtdışı bankalara borcu toplamda 10,6 milyar dolarlık artışla 19,5 milyar dolara yükseldi.

TCMB’nin 26 Mayıs itibarıyla yabancı ülke merkez bankalarına 23,7 milyar dolar da swap (para takası) borcu bulunuyor. Yılbaşında 23,9 milyar dolar olan bu rakam, beş ay boyunca yatay seyretti.

Böylece TCMB’nin rezervlerinde tutulan yabancı bankalara borç, 43,2 milyar dolara ulaştı.

ERDOĞAN KÖRFEZ’E İŞARET ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçime günler kala 25 Mayıs akşamında katıldığı bir televizyon programında, TCMB’ye yabancı ülkelerden para girişine işaret ederek “Körfezden bizim sistemimizin içerisine para depo eden ülkeler oldu. Bu da ister istemez kısa bir süre için de olsa Merkez Bankamızı, piyasamızı rahatlattı” demiş ancak ülke ismi vermemişti.

Suudi Arabistan’ın TCMB’ye depo olarak gönderdiğini açıkladığı 5 milyar dolarlık mevduat, mart ayının ikinci haftasında hesaplara geçmişti ancak yılbaşından bu yana 10,6 milyar dolarlık depo artışında kalan 5,6 milyar dolarlık dövizi hangi ülkenin ne karşılığında gönderdiği ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

AZERBAYCAN VADEYİ UZATIP MİKTARI ARTIRDI MI?

Azerbaycan’ın Sofaz olarak bilinen devlet petrol fonu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na 6 ay vadeli 1 milyar euro tutarındaki mevduatı birkaç taksit halinde yatırdığını Ocak 2022’de duyurmuş, sonrasında vadenin yıl sonuna kadar uzatıldığı açıklanmıştı.

Azerbaycan’ın 2022 sonunda bu parayı ne yaptığı, vadenin uzatılıp uzatılmadığı ya da miktarın değişip değişmediği konusunda açıklama yapılmamıştı.

ÇİN, KATAR, BAE, KORE, RUSYA

TCMB’nin Çin Merkez Bankası ile 6 milyar dolar karşılığı yuan, Katar Merkez Bankası ile 15 milyar dolar karşılığı riyal, Birleşik Arap Emirlikleri ile yaklaşık 5 milyar dolar karşılığı dirhem ve Güney Kore ile de 2 milyar dolar karşılığı won olmak üzere toplam 28 milyar dolar karşılığı swap anlaşması yaptığı bilgisi kamuoyuna yansımıştı.

TCMB’nin swap olarak rezervinde şu an 23,7 milyar dolarlık döviz bulunuyor.

Rusya’nın da 2022 yılının Temmuz-Ağustos döneminde 20 milyar dolarlık Akkuyu Nükleer Santrali yatırımıyla ilgili olarak Türk bankalarına yüklü miktarda döviz transfer ettiği bilgisi basına yansımış, temmuz sonu ile ağustos başında TCMB rezervlerindeki 10 milyar dolarlık artış Rusya’nın para transferiyle ilişkilendirilmiş ancak resmi olarak rakam paylaşılmamıştı.

ALBAYRAK DÖNEMİNDE BAŞLADI

TCMB’nin bilançosunda, yurtdışı bankalara depo borcunun, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş ve Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olarak atandığı dönemle birlikte artış dikkat çekiyor.

Albayrak’ın görevi devraldığında 377 milyon dolar olan bu kalem, 2018 sonunda 2 milyar dolara, 2022 sonunda 10,6 milyar dolara, 26 Mayıs 2023’te 19,5 milyar dolara yükseldi.

Bu dönemde TCMB’nin yabancı merkez bankalarından swap ile aldığı borç da sıfırdan 23,7 milyar dolara yükseldi.

26 Mayıs itibarıyla TCMB’nin 98,5 milyar dolar brüt, -4,4 milyar dolar net, -60,5 milyar dolar swap hariç net rezervi bulunuyor.

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Reel kesim güven endeksi eylülde geriledi

2023 yılı Eylül ayında mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA), bir önceki aya göre 0,6 puan azalarak 104,4 seviyesinde gerçekleşti. Merkez Bankası (TCMB), Eylül 2...

Merkez Bankası duyurdu: KKM'de yeni düzenleme sonrası düşük faizin önü açıldı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarına ilişkin yeni düzenlemeyi duyurdu. Buna göre, KKM hesaplarında asgari faiz zorunluluğu kaldırılırken, banka...


Perakende ve inşaatta güven arttı, hizmette azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül 2023’e ilişkin Hizmet, Perakende Ticaret ve İnşaat Güven Endekslerini açıkladı. Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi eylül ayın...

Emeklilere ne kadar zam yapılacak?

Milyonlarca emeklinin gözü kulağı ekim ayında Meclis açıldığında zamlarla ilgili düzenleme yapılıp yapılmayacağında... Ekonomist Muhammet Bayram, "Sene başı itibarıyla enflasyon farkı ile...


Dolar ve Euro ne kadar oldu?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) geçen hafta politika faizini yüzde 30'a çıkarırken, seçimler sonrası başlayan cumhurbaşkanın da desteğini açıkladığı sıkılaştırmanın devam edeceği ...

50 TL artık 5 liraya döndü

Alım gücünün düşmesi TL’nin değer kaybı ile birlikte madeni paralarla alışveriş yapmak imkansız hale gelirken 50 TL artık vatandaş tarafından 5 TL gibi algılanıyor. Yüksek enflasyon TL'ni...


THK borçlarını ödeyebilmek için ambulans helikopterlerini satacak

Türk Hava Kurumu kayyumu, 12 ambulans helikopteri yok pahasına satacak. Tanesi 100 milyon avroya alınan helikopterler için sadece 21 milyon dolar değer biçildiği öğrenildi. Dört yıldır Ka...

HAK-İŞ’ten kıdem tazminatı açıklaması: 'Düzenleme yapılmalı'

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, "Kıdem tazminatı konusunda var olan haklarımızı güvence altına alalım ama var olan sorunları da çözelim. Bunun için ne gerekiyorsa; fonsa fon, bunun üz...


BAE’den Türkiye mesajı: Hidrojen ve temiz enerji…

Zahiri, 16. EIF Gaziantep Enerji Fuarı kapsamında yaptığı değerlendirmede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Körfez ülkeleri turu kapsamında BAE’yi ziyaret ettiğini ve iki ülkenin do...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Mahsun Kırmızıgül 8 yıl sonra setlere geri dönüyor

Son olarak 'Prestij Meselesi' filmini seyirciyle buluşturan Mahsun Kırmızıgül, yeni bir dizi projesine hazırlanıyor. Son olarak Prestij Meselesi filmiyle seyirci karşısına çıkan Mahsun Kı...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Variste pıhtı riskine dikkat!

Varis sanılanın aksine sadece estetik bir sorun değil önemli bir sağlık problemidir. Çünkü ilerlediğinde damarlarda pıhtı riski oluştuğunu belirten Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ezelsoy, ‘‘Bu nedenle erken dönemde tedavi edilmesi hayati önem taşır’’ dedi.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR