Yukarı
4

Aydan Tuncayengin

Balçova Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Sezona Hazır…

06 Ekim, 2019

   Mustafa Kemal Atatürk'ün “Çocuklar geleceğimiz güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.” sözünü görev bilirim.

C:\Documents and Settings\USER\Desktop\BHT1.jpg

   Bu görev inancıyla, bu yolda Balçova Halk Dansları Topluluğu Gençlik ve Spor Derneği olarak sezon açılışımızı yaptık ve çalışmalarımıza başladık. 

   Bizlere maddi ve manevi desteği ile çalışmalarımız için tüm imkânları sunan Balçova Belediye Başkanı Sayın Fatma ÇALKAYA'ya,  BHT Ailesine katılan tüm halk dansları sevdalılarına, Dernek Başkanımıza,  Yönetim Kurulu Üyelerimize ve Balçova Halk Dansları Topluluğunun değerli eğitmenlerine yürekten teşekkür ederim. 

   Halk Oyunları Ulusal ve Toplumsal Duyguların Dayanışma Bağıdır!

   Halk oyunları ait olduğu toplumun kültür değerlerini yansıtan;

   Bir olayı, bir sevinci, bir üzüntüyü ifade eden; 

   Kökeni din ve büyü ile ilgili majik ve kültik olan; 

   Müzikli; bir müzik aleti eşliğinde veya müzik aleti olmaksızın, el, ayak gibi organlarla tempo tutarak, ait olduğu toplumun kültürel göstergesi, kimliğini ifade ediş tarzıdır. 

   Aynı zamanda yapısı, içeriği ve işlevleriyle toplumun aynası olma özelliği taşıyan halk bilgisi yaratmalarıdır.

   Halk oyunları  insanın  biyolojik ve kültürel(sosyal) gereksinmelerin doyumunu sağlıyor. Halk oyunları kökünü tarihten alan, çok eski dönemlere kadar uzanan kültürümüzün vazgeçilmez bir parçasıdır. Müzik eşliğinde ritmik danslar şeklinde yapılan halk oyunları bünyesinde birçok şeyi barındırır.

   Çocukların halk oyunlarında geleneksel değerleri, renkleri, motifleri ve ezgileri öğrenmesi çok önemlidir.  

   Halk oyunları kültürümüzü yansıtır.

   Halk oyunları toplum olarak duygularımızı dışa vurmamızı sağlar.

   Halk oyunları birlik beraberliğimizi güçlendirir. Omuz omuza vermemizi sağlar.

   Halk oyunları toplumsal ruhumuzu canlı ve diri tutar.

   Halk oyunları törelerimizi yansıtır.

   Halk oyunlarımız kimliğimizin bir parçasıdır.

   Ve hiçbir kültür olayı, tüm gelenek ve görenekleri bir yumak gibi etrafına sarıp toplayan halk oyunları kadar ait olduğu toplumun ulusal duygularını yansıtamaz ve onlar kadar toplumsal dayanışma bağlarını pekiştirip kuvvetlendiremez.

   Toplumsal yaşamın bir parçası olan halk oyunlarına  lise zamanlarımda başladım.

   Milliyet gazetesinin düzenlediği liselerarası  halkoyunları yarışmasında  Ankara Yıldırım Beyazıt Lisesi olarak Türkiye birincisi olmuştuk. 

   Halk oyunları ile bir süre eylem bağım kopmuş olsa da, gönül bağım hiç kopmadı. 

   7 yıl önce yeniden başladığım bu gönül bağım sevgiyle ve görev misyonuyla devam ediyor. 

Muhteşem değerlere sahip, renkli Türkiye'mizin farklılıklarını, zenginliklerini Balçova Halk Dansları Topluluğu Gençlik ve Spor Kulübü Derneği çatısı altında ekiplerimizin, eğitmenlerimizin, yöneticilerimizin yıl boyunca emek ve çabalarıyla başarılı şölenlere/gösterilere dönüştüreceğiz!

Çünkü "BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ."

C:\Documents and Settings\USER\Desktop\BHT YÖNETİM.jpgYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Halit Ergenç: “Her şey çok güzel...”

Ekranların sevilen çifti Halit Ergenç ve Bergüzar Korel, geçtiğimiz gün Levent'de objektiflere yansıdı. Sabah saatlerinde geldikleri AVM’de kısa bir alışveriş turuna çıkan ikili, özellikl...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Bu faydasını kimse bilmiyor!

Soya fasulyesi Doğu Asya'ya özgü bir baklagil türüdür. Asya yemeklerinin önemli bir parçasıdır ve binlerce yıldır tüketilmektedir. Bugün, çoğunlukla Asya ve Güney ve Kuzey Amerika'da yetiştirilmektedir. Soya unu, soya proteini, tofu, soya sütü, soya sosu ve soya yağı gibi çeşitli soya ürünleri mevcuttur. Peki, soya fasülyesinin faydaları nelerdir? Soya fasülyesi neye iyi geliyor? Merak edilen tüm detaylar haberimizde...

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR