Yukarı
4

Aydan Tuncayengin

Kötülük bir seçimdir?

30 Mart, 2019

Kötülük pespayesi, iyiliğin başına bela oldu!

Seçim, seçim olma niteliğini aştı, intikam vesilesine dönüştü…

Kötülük şovlarla yüceltildi!

“Tatlı dil, yılanı deliğinden çıkarır” atasözü kötülüğe yenildi…

Yaşadığımız dönemin olumsuz politik, sosyal ve ekonomik gelişmelerinin de etkisiyle “bir musibet bin nasihatten iyidir” atasözünden ders alamadık!

İyilerle-kötüler arasındaki mücadele yüzyıllardır devam ediyor. Ancak kötülüğün kaynağına ilişkin hâlâ birçok soru cevaplanamamıştır.

Kötülük nerede?

Bizim içimizde!

İyilik de…

Sizce kötülüğün seviyesi var mı?

Jung ve Frankl'a göre insan doğasında iyi ve kötü bir arada bulunmaktadır ve insan doğası iyiyi yapmaya eğilimlidir. İnsan kötüyü bilinçli olarak bastırır ve yönlendirir. Kontrolsüz bastırılan kötülük, içe doğru alt edilmesi güç bir gölge gibidir. Her iki durumda da kötülük bilinçli bir intikam duygusu oluşturmaktadır. Sıradanlaşan kötülük bir işin gereklerine dönüşerek, sapkın-sapık eylemlere de neden olmaktadır.

İşte bütün bu yaklaşımlar gösteriyor ki hınç, intikam, korku, öfke, şiddet, saldırganlık, haz ve vahşet işçiliği gibi duygular kötülüğün seviyesidir.

Kötülük üzerine düşüneceğimize, kötülüklerden nasıl kurtuluruz, iyilikleri nasıl inşa ederiz diyeceğimize, bazılarımız sürekli kötülük düşünüyoruz…

Ruhumuzun ve karakterimizin karanlık yüzüdür kötülük…

Erich Fromm; İnsan doğasının mükemmel olmadığını, İnsanın davranışlarında genetik yapısındaki saldırganlık içgüdüsünün belirleyiciliğini iddia eder.

İnsan kötülüğe eğilimli bir canlıdır.

Kötülük tarihini kuran, insanın kirli yönüdür...

Kazanan olmanın en kestirme yolu sizce kötülük mü olmalıdır?

Bazı insanlar neden bencil ve kötü karakterlidir ve başkalarına acı çektirmekten hoşlanır?

İnsan toplumu karmaşık bir yapıdan oluşmaktadır. Her konuda başarı şansını artırmak için insanlar farklı yollar deniyor ve bu bazen iyiliği, bazen de kötülüğü içeriyor.

Sadece kötü insanlar psikopatlar ve katiller değildir.

Kötülük belli bir mesleğe bir guruba ait olmasa da özellikle tarih boyunca kendi güç ve iktidarını pekiştirmek, kendi varoluşuna yer açmak isteyen kimi insanlar, liderler kötülüğü tercih etmiştir.

Kötülük zayıf insanları hedef alır ve zorbalıkla örtüşen davranışlar sergiletir.

İyiliğe de eğilimli olan insanın, iki uç arasında aklı gider gelir!

Kötülük de iyilik de bir seçimdir!

Kötülük işte bu mücadelelerin birikip şiddet, intikam, günah, etik-estetik bir değer olarak insanların ve tanrıların dünyasını işgal etmesiyle hem inşai tarihi bir gerçeklik hem de tabiatına dair bir yapı ya da form olarak tanımlanmıştır.

Kötülük cüretkâr olunca iyilik pasif kalıyor…

Dünyayı ateşe sürükleyen kötülerle etrafımız sarıldı.

Binlerce insan kötüler tarafından öldürülüyor, sürülüyor, işkence görüyor, tehdit ediliyor. İnsanın ölümü hiç bu kadar sıradanlaşmamıştı. Toplu bir cinnet nöbetine tutulmuş gibi, kötüler dünyayı yakmak için odun taşıyorlar.

Kötülük yapmak, tesadüfî değildir, ihtiyaridir, taammüden yapılır, isteyerek yapılır.

İnsan, kazayla kötü olmaz, isteyerek kötü olur.

Kötülüğü önlemek istiyoruz da, gücümüz mü yetmiyor?

Artık yeter…

Kötülüğün cehaletle mayalanmasına izin vermeyelim.

İçi boşaltılan, değersizleştirilen tüm kutsallarımızı geri kazanalım.

Kötülüğe ve kötülere veda zamanı!

Yeter ki kötülük/kötüler kazanmasın!

Cesur iyilerle, iyilikler kazansın…

İyiler, kötülere kâbusu olsun!

Yeter ki kötülerin zehrinden kurtulalım…

Barışa, demokrasiye dair umutların yeşereceği ülkemizde iyilikler dile gelsin. 

Yalan, iftira, kötülük ve adaletsizliğe karşı her türlü koşulda dürüstlükten, doğruluktan, hukuka bağlılıktan, devlet adamlığından, insanlığından taviz vermeden onurlu duruşunu sürdürebilen insanca yaşama saygılı bir vatanım Türkiye Cumhuriyeti’nde, Ayyıldızlı bayrağımın altında, bereketli topraklarımda huzurla yaşamak istiyorum!Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Fahriye Evcen’i üzen haber!

Oyuncu Fahriye Evcen'in babasının hastalığı nüksetti. Baba Ramazan Evcen, İstanbul'da bir özel hastanede tedaviye alındı. Kendisi gibi oyuncu olan Burak Özçivit ile evli Fahriye Evcen,...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Sıvı altın alarak biliniyor! İşte faydaları

Argan yağının popülaritesi, terapötik özellikleri açıklandığında arttı. Saç, cilt veya kanser gibi ciddi durumları tedavi etmek, argan yağının yararları oldukça fazladır. Şimdi argan yağının sağlık açısından faydalarına daha yakından bakalım… Argan yağının faydaları nelerdir? İşte bilinmesi gerekenler...

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR