Yukarı
357207

Faik Öztrak: Yaptıkları her şey, milletin geleceğini ipotek altına alıyor

23 Mayıs 2022 17:24

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, "Yaptıkları her şey, attıkları her adım bu milletin geleceğini ipotek altına alıyor. İşte Kur Korumalı Mevduat. Bakan Nebati 23 Aralık tarihinde çıktı, 'En kötü senaryoda bile Hazine’ye bir yük gelmiyor' dedi. Peki sonuç ne oldu? Sadece Mart ve Nisan ayında Hazine’nin sırtına binen yük, 16 milyar 256 milyon lira. 10 milyar liralık vergi alacağını saymıyorum bile" dedi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün Genel Merkez'de MYK gündemine dair düzenlediği basın toplantısında konuştu. Öztrak’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“MİLLET BUNLARIN NE YAPTIĞINI GÖRÜYOR”

“Türkiye’de 1923 yılından itibaren 2002 yılına kadar 57 hükümet işbaşında kalmış. 79 yılda bu 57 hükümet 713 milyar dolar kaynak kullanmış. 713 milyar dolarla bu hükümetler Osmanlı’nın dış borçlarını ödemiş. Üstüne Sümerbank, Tüpraş, Telekom, Petkim, Metaş, Sifaş, Çestaş, Petlas kuruluşları kurmuş. Ereğli Demir-Çelik, İskenderun Demir-Çelik, Çimento Fabrikaları, Gübre Fabrikaları, Şeker Fabrikaları, Limanlar, Keban, Atatürk, Karakaya Barajları, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri ve daha nice saymakla bitmeyecek eserler inşa etmişler.

Türkiye sıfırdan ciddi bir sanayi alt yapısına kavuşturuldu. Geçmiş hükümetler 713 milyar dolar harcayarak, ülkeyi 1990'da dünyanın en büyük, 20 ekonomisi arasına sokmuş. Türkiye 1999'da da G-20 ligine davet edilmiş. Erdoğan hükümetleri 2002'de işbaşı yaptı. Trilyonlarca dolar vergi toplamışlar. İçeriden, dışarıdan gırtlağa kadar borçlanmışlar. Atadan, deden kalan ne varsa satmışlar savmışlar.

Kendinden önceki 57 hükümetin kullandığı kaynağın, yaklaşık 4 katını harcamışlar. 2 trilyon 631 milyar doları bir güzel yiyip bitirmişler. Kendinden önceki 57 Hükümetten, 4 kat fazla kaynak kullanmışlar. Sonuç, ülkemizi 20 yılda ilk 20 ekonomi liginden düşürmüşler. Bugün Türkiye artık dünyanın en büyük 20 ekonomisi liginden düşmüş artık 23. sırada.

“ÜLKENİN KAYNAKLARINI YANDAŞLARA PEŞKEŞ ÇEKTİLER”

“Erdoğan hükümetleri milletten topladıkları kaynakları, atadan deden kalan varlıkları, hayırsız mirasyedi gibi har vurup, harman savurdu. Trilyonlarca dolar, doğru dürüst kullanılsaydı, ranta, betona ve israfa değil de, tarıma, sanayiye, üretime, katma değerli işlere yönlendirilseydi, döviz kazandıracak, cari açığı kapatacak projelere harcansaydı, bugün Türkiye ilk 10 ekonomi arasına, rahat rahat almıştı. Çünkü bu ülkenin potansiyeli var.

Ama beceriksizlik, israf ve talanla Erdoğan hükümetleri ülkemizi ilk 20'den düşürdüler. İtibardan tasarruf olmaz diyerek, ülkenin kaynaklarını yandaşlara peşkeş çektiler. Bir liraya çıkarılacak işleri olmayacak paralara yaptılar. Bunu biz söylemiyoruz. Türkiye'nin önemli araştırma kuruluşlarından bir tanesi TEPAV söylüyor.”

“HALA DERS ÇIKARMIYORLAR”

“Tarihimizde ilk kez, enflasyona ve dövize endeksli iç borçlanma kağıtları nedeniyle, geçtiğimiz aydan itibaren iç borca ödenecek faizler, iç borcun kendisini aştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın son tahminlerine göre, önümüzdeki dönemde, ödenecek iç borcun anaparası 1,5 trilyon lira. Ama iç borç için ödenecek faiz 2 trilyon lira. Böyle bir durumla daha önce hiç karşılaşmadık. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayından bu yana, ödenecek faizlerdeki artış, 1 trilyon 354 milyon lira.

Sanayicimize verilmeyen teşvikler, Çiftimize ve esnafımıza verilmeyen destekler, emeklimize verilmeyen bayram ikramiyeleri, emekçimize verilmeyen ücret ve maaşlar, gençlerimize verilmeyen burslar, bir avuç faiz lobisinin ve Londra bankerlerinin cebine akıtılacak. Peki, faiz lobilerini abat, milletimizi de berbat eden kim? Bu kimin eseri? Elbette Erdoğan şahsım hükümetinin. Ama bu tablodan hala ders çıkarmıyorlar.”

“FATURASINI MİLLETİMİZ ÖDÜYOR”

“Yaptıkları her şey, attıkları her adım bu milletin geleceğini ipotek altına alıyor. İşte Kur Korumalı Mevduat. Bakan Nebati 23 Aralık tarihinde çıktı, ‘En kötü senaryoda bile Hazine'ye bir yük gelmiyor’ dedi. Peki sonuç ne oldu? Sadece Mart ve Nisan ayında Hazine'nin sırtına binen yük, 16 milyar 256 milyon lira.

10 milyar liralık vergi alacağını saymıyorum bile. Ama kur korumalı mevduatın taksimetresi, millet aleyhine son hızla çalışıyor. Türk Lirasındaki devalüasyonun hızlanmasıyla, bu ayın ilk 20 gününde oluşan ilave kamu zararı, 20 milyar 200 milyon lira. Bu ilave yükün büyük kısmı, hem bütçeden, hem de Merkez Bankası kasasından ödendi bile.

‘Hazine'ye en kötü senaryoda bile, Tek kuruş yük gelmeyecek’ diyen Nebati Bakan ise hala yerinde oturuyor. Bakalım ne yapacak? Dediği gibi, üzülmekle mi yetinecek? Normal bir ülkede, bu sözleri söylemiş bir bakan, sebebi olduğu bu tablo karşısında, o koltuktan derhal kalkacak. İstifa edecek mi? Hadi o istifa etmedi onu oraya atayan irade, onu görevden azledecek mi? Ama Erdoğan şahsım rejiminde, liyakat değil, sadakat geçer akçe. Saraya kim daha çok yağ çekiyorsa, o koltuğunu koruyor. Bunun faturasını da, hep milletimiz ödüyor.”

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Kadir Şeker için tahliye kararı

Konya'da sevgilisi Ayşe Dırla'yı (35) dövdüğü öne sürülen Özgür Duran'ı (32) engel olmak isterken kalbinden bıçaklayıp öldürdüğü gerekçesiyle 12,5 yıl hapse çarptırılan ve cezası Yargıtay...

Diyarbakır'da 'Eren Abluka-21 operasyonu' başladı

Diyarbakır'da terör örgütü PKK'yı ülke gündeminden çıkarmak ve bölgede barınan teröristleri etkisiz hale getirmek için 'Eren Abluka-21 operasyonu' başlatıldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya'da öldürülen doktorun ailesiyle görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya'da görev yaptığı hastanede uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden doktor Ekrem Karakaya’nın ailesiyle telefonda görüşerek taziyelerini...

Eşini öldürüp kartıyla deodorant satın aldı

Ankara'da, boşanma aşamasındaki eşi Gülsüm Kuyar'ı (29) temizlik görevlisi olarak çalıştığı okulda bıçaklayarak öldüren Mehmet Kuyar (33) hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 16 yıl hapis ...


Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde şehit ve yaralılarımız var

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Pençe-Kilit Operasyonu bölgesindeki bir üsse bugün bölücü terör örgütü mensupları tarafından açılan taciz ateşi sonucu yaralanan Piyade Uzman Çavuş Muhammed...

Kılıçdaroğlu, 28 Şubat sürecinde okuldan atılan öğretmen Sultan Kara ile görüştü: 'Devletin haksızlığa uğrayanlarla helalleşmesi lazım'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'da; 28 Şubat sürecinde “başörtüsü” gerekçesiyle okuldan atılan öğretmen Sultan Kara ve ailesini ziyaret etti.Kılıçdaroğlu, “helalleşme” ziyare...


"Yaşamak, yaşatmak istiyoruz; neden hep biz öldürülüyoruz?"

 Türkiye genelinde şiddet sağlık çalışanları için dayanılmaz noktalara geldi. Dün yaşanan gelişme ise bıçağın kemiğe dayandığını gösterdi.  Konya Şehir Hastanesinde hasta yakını Hacı Mehm...

Kaftancıoğlu'ndan Koca'ya yanıt: Üzülmek dışında sorumlulukları var

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Erdoğan gör yarattığın iklimi, utan utan! Beceriksiz bakanını da al, derhal gidin. Şiddeti uygulayanlara sus pus olup, hakkını isteyen sağlık personeline ‘...


Doğu Perinçek: NATO'dan çıkarsak patlıcan fiyatları düşer

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, "NATO'dan çıkarsak domates, patlıcan, biber fiyatları düşer. Çünkü NATO'nun mazotu yok, elektrik enerjisi yok, doğalgazı yok" dedi.

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Sezen Aksu ile Mabel Matiz yıllar önce aynı karede

Sezen Aksu’nun Instagram hesabının olmadığı biliniyor. Ancak Aksu’nun hayranlarının açtığı hesaplardan birisinden yapılan paylaşımda Mabel Matiz’in de yer alması dikkat çekti. Sezen Aksu’...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Covid-19’u hafife almayın

Coronavirüs pandemisinin üzerinden 2.5 yılı aşkın süre geçti ancak son günlerde coronavirüs vakalarında artış yaşanmaya başladı. Nitekim Sağlık Bakanlığı da 27 Haziran – 3 Temmuz haftasında Covid-19'a yakalanan 25 kişinin hayatını kaybettiğini, vaka sayısında artış olduğunu açıkladı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR