Yukarı
338190

CHP’den Erdoğan’a: Sahte kabadayılıklardan da geri durmuyor

25 Ekim 2021 17:38

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın 10 ülkenin büyükelçisine ilişkin açıklamasına tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, “Ekonomiyi batırdı, ülkeyi yoksullaştırdı ama sahte kabadayılıklardan da geri durmuyor. Bizim, Türkiye’nin egemen devlet olarak hiç kimsenin dış müdahalesine, tavsiyesine ihtiyacımız yok. Ama ülkeyi bu hale getiren kişinin de Erdoğan olduğunu, Erdoğan’ın kurmuş olduğu bu ucube sistem olduğunu akıldan çıkarmamamız gerekiyor.” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, partisinin genel merkezinde, MYK gündemine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

“DIŞİŞLERİ TEAMÜLLERE UYGUN BİR AÇIKLAMA YAPTI”

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Salıcı, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın 10 ülkenin büyükelçisine ilişkin açıklamasını şu ifadeleri kullandı:

* Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, diplomatik teamüllere uygun bir açıklama yaptı. Dedi ki, ‘Hiçbir organ, makam, merci, kişi tarafından yargıya talimat verilemez. Doğru bir söz.

* Bizim de onayladığımız, diplomatik teamüllere uygun, arkasında duracağımız bir söz. Peki sayın Erdoğan hafta sonu ne dedi? ‘Bu 10 tane büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmelerini hemen halledeceksiniz' dedim.' Konuşmanın devamında da, ‘Yargı ne diyorsa o.' Selahattin Demirtaş'ı kastederek, ‘Çıkaramayacaksınız.' dedi.

“YARGIYA TALİMAT VEREN BİR ERDOĞAN'LA KARŞI KARŞIYAYIZ”

* Ortada, Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılmış bir açıklama var. Diyor ki, ‘Yargıya talimat vermemek lazım. Türkiye Cumhuriyeti kendi kararlarını kendi yargısıyla verebilecek bir ülkedir' diyor. Bu cümle doğru bir cümle.

* Öbür taraftan, ‘Yargı ne diyorsa o' diyor ama arkasından da ‘Selahattin Demirtaş'ı çıkaramayacaksınız' diyerek aslında tekrardan bir talimat veren bir Erdoğan'la karşı karşıyayız.

“BU TALİMATLARI RAHİP BRUNSON'DA DA GÖRDÜK, DENİZ YÜCEL'DE DE GÖRDÜK”

* Hatırlarsanız biz bu talimatları rahip Brunson'da da gördük. O zaman ki kritik cümle, ‘Al papazı, ver papazı' idi. Ne oldu? ABD tarafından Erdoğan'a verilen talimat yerine getirildi. Rahip Brunson ülkeyi terk etti. Karşılığında Türkiye'nin nur topu gibi bir krizi oldu. Gazeteci Deniz Yücel meselesinde ne oldu? Orada da yine benzer bir durumla karşılaştık.

“BAŞYARGIÇ GÖREVİ GÖREN BİR ERDOĞAN VAR”

* Yani dönüp, uluslararası medyanın önünde, tüm dünyanın gözü önünde kendi yargısına talimat vermekten çekinmeyen, bir tür başyargıç görevi gören bir Erdoğan var.

* Ondan sonra da Türkiye'yi uluslararası sözleşmelere, orada vermiş olduğu taahhütlere davet eden büyükelçilere yönelik ‘istenmeyen kişi' ilan etme çabası içinde bir Erdoğan var.

“YENİ YALNIZLAŞMALAR PEŞİNDE”

* İlişkiler bozulabilir, ilişkiler sıkıntılı olabilir. Ama büyükelçilerin orada bulunması bir tür köprü vazifesi görür. Dolayısıyla bizim büyükelçilerimizin orada olması lazım ki ilgili ülkelerle aramızdaki ilişki devam etsin.

* Bugün de bırakın 10 büyükelçinin sınır dışı edilmesini; bizim yapmamız gereken Türkiye'nin yalnızlaşmasına engel olmak. Gördüğümüz o ki sayın Erdoğan üç önemli başkentte büyükelçilerimizin olmamasını, bundan dolayı ulusal çıkarlarımızda yaşamış olduğumuz sıkıntıları görmezden geliyor, bu yalnızlaşmayı yeterli bulmuyor, yeni yalnızlaşmalar peşinde.

“ÜLKEYİ BU HALE GETİREN KİŞİ ERDOĞAN”

* Ekonomik buhranın üstünü örtme çabası içinde. Ekonomiyi batırdı, ülkeyi yoksullaştırdı ama sahte kabadayılıklardan da geri durmuyor. Bizim, Türkiye'nin egemen devlet olarak hiç kimsenin dış müdahalesine, tavsiyesine ihtiyacımız yok.

* Ama ülkeyi bu hale getiren kişinin de Erdoğan olduğunu, Erdoğan'ın kurmuş olduğu bu ucube sistem olduğunu akıldan çıkarmamamız gerekiyor.

“TARİHİ SORUMLULUĞUMUZU GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARAK DAVRANACAĞIZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, partisinin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak ve Suriye'de bulundurulmasının iki yıl daha uzatılmasını öngören ve TBMM Başkanlığı’na sunulan Cumhurbaşkanlığı tezkeresine ilişkin alacağı tutuma ilişkin de şöyle konuştu:

“Biz 98 yıllık partiyiz. Tarihi sorumluluğumuzu göz önünde bulundurarak davranacağız. Bu bizim için yeterli bir cümle.”

“SARAY'DAN BAKAN BİR GÖZLÜKLE TÜRKİYE'Yİ GÖRMEYE BAŞLAMIŞLAR”

Salıcı, kamu bankalarının kredi faiz oranlarını düşürmesine ilişkin ise şu değerlendirmelerde bulundu:

* Ya evlerin yanına yaklaşılır hali mi kaldı? Fiyatlar uçtu gitti zaten. Bu fiyatlarla, alın teriyle çalışan herhangi bir emekçinin, bütün ömrü boyunca çalışsa da ev alma imkanı var mı? Türkiye bu hale geldi.

* O, ‘Her evde 2-3 telefon var, araba var' diyen arkadaşı ben çok uzağa değil, Ankara'da Altındağ'a, Sincan'a çarşıya, pazara davet ediyorum. Bir gitsin görsün bakalım orada nasıl bir hayat yaşanıyor.

* Bu AKP'lilerin sadece genel başkanları değil, anladığım kadarıyla herkes Saray'da yaşamaya başlamış. Saray'dan bakan bir gözlükle Türkiye'yi görmeye başlamışlar.

SÖZCÜYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

'Aç, dağlarda yaşayan insanlar vardı'

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, partisini Cumhuriyet tarihinin en başarılı hükümeti olduğunu iddia etti ve “Aç, dağlarda yaşayan insanlar vardı, bizimle sosyal yardımlar, kur...

'Milletin parasıyla parti projesi olmaz, projeler devletindir'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki KİPTAŞ, kentsel dönüşüme katkı sunmak amacıyla inşa edilecek çevre dostu “Kiptaş Pendik Arkatlı Evler”in temelini attı. Çamçeşme Mahallesi Fa...


Ali Babacan: Devir kapandı, biz yeni devri açacağız

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, İstanbul’un Fatih ilçesindeki ticaret merkezi Tahtakale’de esnafla bir araya geldi. “Sermayemi korkudan yurtdışına kaçırdım. Şimdi o ülkeye vergi ö...

Arınç'ın damadına 'FETÖ'den beraat' kararı hukuka uygun bulundu

FETÖ’nün 5 tepe yöneticisiyle 766 kez telefon irtibatı bulunan eski TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın damadı Dr. Ekrem Yeter’e hakkında verilen beraat kararını istinaf hukuka uygun buldu.AKP'n...


Öztrak’tan yüzde 36 zam tepkisi: Millete zulümdür

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, vergi, resim, harç ve değerli evrak bedellerine yüzde 36 oranında zam gelmesine tepki gösterdi. Resmi Gazete’de bugün yayınlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği b...

Halkın yüzde 54’ü: Ekonomi kötü yönetiliyor

MAK Araştırma'nın son anketine göre halkın yüzde 54'ü, ürün ve hizmetlerdeki fiyat artışının sebebinin ekonominin kötü yönetilmesi olduğunu söylüyor. Ankete katılanların verdiği yanıtlar,...


CHP’li Özkan: Erdoğan, Türkiye’ye dejavuyu yaşatıyor

Tarih 16 Aralık 2008... Başbakan Erdoğan Meclis’te önceki dönemlerde yaşanan ekonomik sıkıntıyı eleştirirken kendi icraatlarını övüyordu. O gün eleştirdiği durumu anımsatan acı tabloyu bu...

2022 Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi

2022 bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Plan ve Bütçe Komisyonu 2022 Merkezi Yönetim Bütçe ve 2020 Kesin Hesap kanun Teklifini görüşmek üzere bir aydan fazla süre göre...


AKP’li belediye kaçak taş ocağı işletiyor iddiası

AKP’li belediye kaçak taş ocağı işletiyor iddiası CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, karayolu ile dere arasında kurulan ve AKP'li belediyeye ait araçların çalıştığı taş ocağının k...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Sezen Aksu’nun yeni şarkısı sosyal medyada gündem oldu

Sanatçı Sezen Aksu'nun yeni şarkısı yayınlandı. 'Belki De Aşk Lazım Değildir' isimli şarkı yayınlanır yayınlanmaz sosyal medyada gündem oldu. 1970’li yıllarda yaptığı eserlerle Türk pop m...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Zihni her yaşta genç ve sağlıklı tutmanın yolları

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, “65 yaşındaki beyin sağlığımızı 20’li yaşlarda oluşturmaya başlarız. Erken yaşlardan itibaren uygulamaya başlayacağımız bazı stratejiler beynimizi her yaşta sağlıklı tutmamızı sağlayabilir” dedi. şte yaşlara göre dikkat edilmesi gerekenler…

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR