Yukarı
338163

Konut fiyatlarına zam bekleniyor

25 Ekim 2021 15:04

Konut kredilerinde faiz oranları 1 milyon TL altı için yüzde 1,29'a indi. Bu durum, 2020 yaz aylarında yine kamu bankalarınca verilen ucuz kredilerin yarattığı gibi yeni bir zam dalgası yaratması endişesi oluşturdu. Faizler düşse de konut fiyatlarının mevcut seviyesinden sonra 'alıp kendim oturacağım' diyenlere faydasının olmayacağı belirtiliyor.

Kamu bankaları konut kredi faizlerinde indirime gitti. Ancak bu durum bir yandan oluşacak talep sonrası konut fiyatlarında yeni bir zam korkusuna neden olurken diğer yandan satılık ev fiyatlarının geldiği seviye düşünüldüğünde ‘düşen faizler gerçekten ihtiyacı olanlara bir fayda sağlar mı’ sorusunu akıllara getirdi.

Sozcu.com.tr’ye konuşan İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “Talep oluşunca fiyatlar ciddi şekilde yükseliyor ve faizin düşmesi zamlanan fiyatlar karşısında çok da etkili olmuyor. Faiz düştü konut fiyatı arttı, bunun bir faydası olmaz” dedi.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel ise, sozcu.com.tr’ye yaptığı değerlendirmede, yapılan son faiz indirimlerinin evi olmayan orta sınıf yerine, konut yatırımı yapacaklar için bir fayda sağlayabileceğini söyledi.

Gürsel, “Faizler düşse de satılık ev fiyatlarının geldiği seviyeden sonra ‘alıp kendim oturacağım’ diyen orta sınıf kolay kolay alamaz bu evleri. Düşürülen faiz oranları etkili olmaz bu insanlar için” diye konuştu.

SON BİR YILLIK ZAM YÜZDE 43’Ü AŞTI

BETAM raporuna göre, satılık ev fiyatlarındaki artış 2021 Eylül itibarıyla son bir yılda Ankara’da yüzde 35’i bulmuş, İzmir’de yüzde 39,7’i, İstanbul’da ise yüzde 43’ü aşmıştı.

Kamuda 1 milyon altı 120 ay vadeli konut kredi faizi ise yüzde 1.37-1.38 seviyelerindeydi.

Bugün yapılan bir açıklama ile Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank, kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar değişen oranlarda indirime gittiğini duyurdu.

Konut kredileri faiz oranlarında 26 Ekim 2021’den itibaren geçerli olmak üzere 1 milyon TL altı tutarlarda yüzde 1,29; 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda ise yüzde 1,34 faiz oranları uygulanmaya başlamaya karar verildi.

2020 yaz aylarında da iç tüketimi canlandırmak için yine kamu bankalarınca verilen ucuz krediler aracılığıyla hem konutta hem taşıtta ciddi zamlar meydana gelmiş; o dönem ülke genelinde ortalama yüzde 30 zamlanan konut fiyatlarından sonra aylık 0.64 faizli konut kredisi de avantajlı olmaktan çıkmıştı.

‘FAİZDEN SAĞLANACAK FAYDA MÜTEAHHİDE GİDİYOR’

Konutta faiz indirim kararını sozcu.com.tr’ye değerlendiren İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, faiz indirimlerinin vatandaşın ödeme kabiliyetini artıran faydalı bir durum yarattığını ancak son dönemde düşen faiz oranlarının beraberinde yüklü zamlar getirerek vatandaş için avantaj olmaktan çıktığına vurgu yaptı.

“Konut faizlerinin düşürülmesi vatandaşın istediği bir şeydi. Bu uygulamaların vatandaşa her zaman bir faydası olur” diyen Aşa, “Ama son dönemde tam tersi oluyor. Talep oluşunca fiyatlar ciddi şekilde yükseliyor ve faizin düşmesi zamlanan fiyatlar karşısında çok da etkili olmuyor. Faizden elde edilecek fayda, müteahhide ya da konut sahibine gidiyor” diye konuştu.

‘KONUT FİYATLARI DA UYGUN OLSUN Kİ İŞE YARASIN’

Düşürülen faiz oranlarıyla birlikte satılık konut fiyatlarının da uygun olması gerektiğine dikkat çeken Aşa, “Hem faiz oranı hem konut fiyatları aynı anda uygun olması lazım ki tüketicinin işine yarasın” değerlendirmesinde bulundu.

Aşa’nın aktardığına göre, konutta oluşacak zamlara yönelik bir oran vermek için henüz erken.

“Önce oluşacak talebi bir görelim, ona göre fiyatlarda oluşacak zam da belli olacaktır” diyen Aşa, şöyle devam etti: “İkinci el satılık evlerde stabil bir fiyat politikası uygulanırsa, yani bugünkü fiyatlar muhafaza edilirse talep 20-30 aralığında artabilir. Ancak fiyatlar yükselirse talep yüzde 10’u geçmez.”

‘EVİ OLMAYAN ORTA SINIF KOLAY KOLAY ALAMAZ’

Prof. Dr. Gürsel ise, yapılan son faiz indirimlerinin evi olmayan orta sınıf yerine, konut yatırımı yapacaklar için bir fayda sağlayabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Gürsel, “Mevcut fiyatlardan sonra ‘alıp kendim oturacağım’ diyen orta sınıf kolay kolay alamaz bu evleri. Düşürülen faiz oranları da etkili olmaz bu insanlar için” dedi.

Gürsel, halihazırda birikmiş mevduatı olan, satılık eve yatırım yapıp kiraya vermek isteyenlerin son faiz indirimiyle birlikte yatırım talebi oluşturabileceğini aktardı.

‘ANA PARA ÖDEMESİ O KADAR YÜKSELDİ Kİ…’

2020 yaz aylarında da iç tüketimin canlandırılması amacıyla verilen ucuz krediler aracılığıyla, özellikle sıfır ve müstakil evlerdeki zam oranı bazı bölgelerde yüzde 100’ü bulmuştu.

Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, o dönem yapılan faiz indirimlerinin fiyatları bu kadar artırmasının nedeninin ‘birikmiş talep’ olduğunu söylüyor.

“Birikmiş bir talep vardı şimdi ne kadar var çok şüpheli” diyen Gürsel, şöyle devam etti:

“O dönem satılık ev fiyatları da düşüktü. Şu an çok ciddi artmış durumda. Faiz oranları düşürülse de sonuçta ödeyeceksin ve ana para o kadar yükseldi ki orta sınıf bunu ödeyebilir mi ciddi bir sorun.”

İNŞAAT MALİYETLERİNDEKİ ARTIŞ SÜRÜYOR

Öte yandan, konutta söz konusu faiz indirimleri gelmeden önce de yüksek kur nedeniyle sürekli artan inşaat maliyetlerinin satılık ev fiyatlarını artırması beklentisi vardı.

TÜİK’in açıkladığı İnşaat Maliyet Endeksi, 2021 Ağustosta aylık yüzde 0,93 artarken yıllıkta yüzde 42,13 yükseldi. Haziranda yıllık yüzde 42,9 ile rekor kıran inşaat maliyetleri, temmuzda yüzde 44,76’lık artışla rekor tazelemişti.

Bu durumun, yeni yapılacak binalardaki daire fiyatlarına yansıması bekleniyor.  SÖZCÜYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

İMEİ kayıt ücreti zamlanıyor

Yurt dışından gelen telefonlar için IMEI harcı için bir zam daha geliyor. 2019 yılında 618 TL’den 1500 TL’ye çıkarılan daha 2021 yılında 2000 TL olan IMEI harcı gelecek yıl 2 bin 772 lira...

TESK: Kredi kartı taksit sayısı artırılmalı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bazı ürün gruplarında taksit sayısının artırılmasının vatandaşların alım gücünü artıracağını belirter...


Merkez faiz indirirken banka faizleri ne oldu?

Merkez Bankası’nın (TCMB) yükselen enflasyona rağmen faiz indirimlerine gitmesi Türk Lirası’nda rekor değer kaybını beraberinde getirdi. TCMB son iki ayda politika faizinde toplamda 400 b...

TCMB Başkanı bankalardan ne istedi?

Yüksek enflasyona ve TL’deki değer kaybına rağmen uyguladığı politikanın devamlılığı konusunda net mesajlar vermeye başlayan TCMB Başkanı Kavcıoğlu bankacılardan bir dizi talepte bulundu....


Kavala kararı sonrasında dolar hareketlendi

Gün içinde bir ara 12'nin altına gerileyen dolar/TL, mahkemenin Osman Kavala kararının ardından 12,41'e kadar yükseldi. Birleştirilen Gezi Parkı ile Çarşı Grubu davasında Osman Kavala’...

Asgari ücret ne kadar olacak?

​Asgari ücret zammı bu yıl da milyonlarca çalışanın maaşını etkileyecek. Asgari ücret görüşmeleri 1 Aralık tarihinde başlayacak ancak AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Cumhurba...


Dolar kuru bugün kaç TL? 1 dolar ne kadar? 26 Kasım 2021

Osman Kavala kararının açıklanmasından sonra dolar yatay seyirden, yeniden yükselişe geçti. Dolar kuru, 26 Kasım 2021 Cuma günü 12.17 TL'den işlem görüyor. Dolar hafta içerisinde sert yuk...

Bitcoin’de varyant etkisiyle çok sert düşüş

Güney Afrika'da tespit edilen yeni corona virüsü varyantı piyasaları sallarken, kripto para birimlerinde çok sert kayıplar görülüyor. Bitcoin, bugün yüzde 8 düşüşle 53 bin dolar seviyeler...


Vatandaşlar zamlara ve geçim sıkıntısına isyan etti

Yılbaşından beri döviz kuru yüzde 61 yükseldi. Aynı dönemde temel gıda ürünleri olan un, yağ, şeker ve pirinç fiyatları neredeyse yüzde 50’nin üzerinde zamlandı. Zamlara, Türk Lirası'nın ...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Sezen Aksu’nun yeni şarkısı sosyal medyada gündem oldu

Sanatçı Sezen Aksu'nun yeni şarkısı yayınlandı. 'Belki De Aşk Lazım Değildir' isimli şarkı yayınlanır yayınlanmaz sosyal medyada gündem oldu. 1970’li yıllarda yaptığı eserlerle Türk pop m...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Zihni her yaşta genç ve sağlıklı tutmanın yolları

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, “65 yaşındaki beyin sağlığımızı 20’li yaşlarda oluşturmaya başlarız. Erken yaşlardan itibaren uygulamaya başlayacağımız bazı stratejiler beynimizi her yaşta sağlıklı tutmamızı sağlayabilir” dedi. şte yaşlara göre dikkat edilmesi gerekenler…

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR