Yukarı
334462

Fransız bankadan rezerv uyarısı: Biraz arttı ama hâlâ ekside

14 Eylül 2021 14:08

Cumhurbaşkanı son dönemde sık sık rezerv artışıyla övünürken, Fransız banka Societe Generale son dönemde biraz artsa da rezervin hâlâ ekside olduğunu yazdı. Türkiye'de risklerin arttığını öne süren banka, son durumu çarpıcı bir tabloyla anlattı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, son haftalarda sık sık Merkez Bankası (TCMB) rezervlerindeki artışı gündeme getiriyor.

Erdoğan son olarak dört gün önce Kahramanmaraş'ta yaptığı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu kastederek, “Merkez Bankası rezervlerimiz 118 milyar doları buldu. Bay Kemal ‘128 milyar dolar nerede' diye sorup duruyordu. Artık hiç sesleri çıkmıyor” demişti.

Fransız yatırım bankası Societe Generale, TCMB rezervlerine ilişkin dikkat çeken bir tablo yayımladı.

Banka, Türkiye'nin döviz rezervlerinde bazı mütevazı iyileşmeler olduğunu ancak swap (döviz-TL takası) hariç net rezervlerin hâlâ ekside olduğunu vurguladı.

Bankanın yayımladığı rezerv tablosunda, 2020 yılında eksiye düşen swap hariç net rezervlerin hâlâ ekside olduğu görüldü.

Dün yayımladığı yükselen piyasalar raporunda Türkiye'ye de yer veren banka, ülke ekonomisinin belirgin kırılganlıkları arasında döviz rezervlerinin ekside olması da sayıldı.

Fransız banka Societe Generale’in dün yayımladığı raporda yer verilen bu grafikte mavi çizgi net rezervi, kırmızı çizgi ise swap hariç net rezervi gösteriyor. Banka, swap hariç net rezervin hâlâ ekside olduğuna işaret ediyor.

‘TEHLİKEYE BÖLGEYE GİRİŞ’

Türkiye'de ağustos ayında tüketici enflasyonunun yüzde 19,25'e ulaşarak yüzde 19'luk TCMB politika faizini aştığını hatırlatan banka, “Pozitif reel faiz tamponu yok oldu, Türkiye negatif reel faiz bölgesine girdi” dedi.

“Tehlikeli bölgeye giriş” ara başlığını taşıyan değerlendirmede, eksi rezerv dışında Türkiye'nin 165 milyar dolarlık kısa vadeli dış borç, milli gelirin yüzde 3,9'u seviyesindeki cari açık, jeopolitik gelişmeler ve ekonomide politika yapımına siyasi müdahaleler kırılganlık unsurları olarak sıralandı.

Dünyada birçok ülkede negatif reel faiz olduğunu ancak Türkiye'nin yukarıda sayılan kırılganlıkları nedeniyle pozitif reel faiz tamponuna portföy akımlarını çekmek ve kuru savunmak için daha fazla bağımlı olduğunu vurgulayan banka, TCMB'nin daha önce verdiği “beklenen ve gerçekleşen enflasyonun üzerinde faiz vereceğiz” sözünden çark ettiğini ve odağını manşet enflasyon yerine çekirdek enflasyona kaydırdığını hatırlattı.

KURDA YÜKSELİŞ VE OYNAKLIK ARTIŞI TAHMİNİ

Birikmiş maliyet baskılarının ve güçlü özel tüketimin etkisiyle Türkiye'de enflasyon baskılarının yüksek kalmaya devam etmesinin muhtemel olduğunu düşündüklerini belirten banka, baz senaryo olarak politika faizinin yıl sonuna kadar yüzde 19'da tutulmasını beklediklerini ancak özellikle para politikasında gevşeme yönünde siyasi baskılar artmaya devam ederken TCMB'nin yakın vadede faiz indirmesi gibi bir politika hatası riskinin arttığını yazdı.

Bu nedenlerle dolar/TL kurunda dalgalanmanın artmasını bekleyen banka, yıl sonu için de 8,85'lik kur tahmininde bulundu.

ARTIŞ ÇOĞU IMF, SWAP VE ZORUNLU KARŞILIKTAN

TCMB'nin brüt rezervi, 3 Eylül itibarıyla 119,2 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.
Bankaların zorunlu karşılık olarak TCMB'de tuttuğu döviz ve altınlar çıkarıldığında ulaşılan net rezerv 27,9 milyar dolar seviyesinde.

Bu rakamdan da yurt içi ve yurt dışındaki bankalardan swap (takas) ile belirli bir süreliğine ödünç alınan döviz ve altınlar çıkarıldığında eksi 39,6 milyar dolarlık rezerve ulaşılıyor.
Son 5 ayda brüt rezerv yaklaşık 33 milyar dolar, net rezerv 16 milyar dolar, swap hariç net rezerv 8 milyar dolar arttı.

23 Ağustos'ta Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) borç olarak aktardığı 6,4 milyar dolarlık SDR (özel çekme hakları), TCMB'nin brüt rezerv artışında etkili oldu.

Çin'den swap ile ödünç alınan yuan cinsi rezervde 3,6 milyar dolarlık artış brüt ve net rezerv artışında bir faktör oldu.

Yurt içi bankalardan swap ile ödünç alınan döviz ve altın miktarı da son beş ayda yaklaşık 3,4 milyar dolar arttı. Zorunlu karşılık olarak da yurt içi bankalardan yaklaşık 9,2 milyar dolarlık döviz ve altın çekildi.

İhracatçıya verilen reeskont kredilerinden de 8 milyar dolarlık geri dönüş oldu ve bu sayede swap hariç net rezerv bir miktar yükseldi ancak yine de eksi seviyelerde kaldı.

Güney Kore'den de 2 milyar dolar karşılığı won geldi ve bu da brüt ve net rezervi artırdı.
33 milyar dolarlık artışın 25 milyar doları borç olarak ve ödünç alınan döviz ve altınlardan oluştu. SÖZCÜYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Doğalgaz krizi, gıda zamları, yüksek elektrik faturaları…

Doğalgaz arzının ve stokların azalması ile Avrupa’da ortaya çıkan gelişmeler, enerji ve gıda fiyatlarının artışına ilişkin endişeleri artırıyor. Doğalgazdaki artışın elektrik gibi üretim ...

ÇAYKUR 776 bin ton yaş çay alımı gerçekleştirdi

ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, AA muhabirine, ÇAYKUR'un yıllık alım kapasitesinin 650 bin ton civarında planlandığını anımsatarak sosyal devlet anlayışı ile üreticileri mağdur etmem...


Elektrikte günlük üretim ve tüketim verileri

Türkiye Elektrik İletim AŞ'nin saat 10.00'daki verilerine göre, dün en yüksek elektrik tüketimi 41 bin 665 megavatsaatle 12.00'de, en düşük tüketim ise 30 bin 165 megavatsaatle 06.00'da g...

'Enflasyonun düşmesi için zincir marketlere kural getirilmeli'

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, son günlerde artan fahiş fiyat ve zincir market tartışmalarına yönelik, "Yüksek fiyat artışları ile piyasalarda dengeleri bozan zincir marketlere ku...


‘3 kuruş alıyorlar’ denilen Çinlilerin kazancı bizi geçti

Giderleri dolarla artan asgari ücretliler, TL’nin hızlı düşüşü ile Pekin’deki asgari ücretliden bile az kazanır hale düştü. Türkiye’de asgari ücret TL’nin düşüşüyle ancak 321 dolar ederke...

Vatandaşın tasarrufuna anında yansıttılar

Kamu ve özel bankalar TL mevduat faizlerini politika faizindeki 1 puanlık indirim kadar hemen düşürdü. MB’nin indirim kararı kredi faizleri üzerinde ise etkili olmadı. Merkez Bankası'nın ...


Almanya'dan doğal gaz arzı açıklaması

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Sözcüsü Beate Baron, hükümetin haftalık basın toplantısında, "Almanya'da doğal gaz arz güvenliği hala yüksek seviyelerde." ifadesini kullandı. Almanya’...

AB'de ticari araç satışları düştü

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), AB ülkelerinin geçen aya ilişkin yeni ticari vasıta tescil verilerini açıkladı. Buna göre, AB'de yeni ticari araç tescilleri, ağustosta geçen y...


Önümüzdeki ay elektrik ve doğalgaza zam...

Türkiye'de Ekim ayında elektrik ve doğalgaza yüzde 15'e varan zam geleceği duyuruldu. Reuters'a açıklama yapan kaynaklar artan uluslararası fiyatlar ve yurtiçinde azalan hidroelektrik üre...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Babası mesajlarını bile okuyormuş

New York Times'ın hazırladığı yeni belgeselde Britney Spears'ın babası hakkında şok edici iddialar ortaya atıldı. Belgesele göre; Britney Spears'ın babası Jamie Spears, pop yıldızının hay...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Doktorunuzla nasıl doğru iletişim kurabilirsiniz?

Prof. Dr. Derya Uludüz, “Hasta ve doktor arasındaki doğru ve güçlü iletişim tedavinin başarısını olumlu yönde etkiler” dedi. Hastalıkların teşhis ve tedavisinde hastanın bilinçli olması, doktoruyla doğru iletişim kurması başarılı sonuçlar alınmasında önemli rol oynuyor. Özellikle kronik hastalıkların tedavisinde kişinin rahatsızlığı konusunda bilgi sahibi olması da çok önemli.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR