Yukarı
310533

7 ünlü market zincirinde işçilerin 23,5 milyon liralık alacağı verilmemiş!

19 Ocak 2021 17:20

Çalışma Bakanlığı iş müfettişleri, 7 ünlü marketler zincirinde yaptığı denetimlerde işçilerin iş sözleşmeleri ve mevzuattan kaynaklanan 23 milyon 545 bin 20 lira 13 kuruş alacağının ödenmediğini tespit etti.

Çalışma Bakanlığı iş müfettişleri, Migros, Carrefoursa, Teknosa, Tekzen, Metro, Media Market, Vatan market zincirlerinde yaptığı denetimlerde işçilerin iş sözleşmeleri ve mevzuattan kaynaklanan 23 milyon 545 bin 20 lira 13 kuruş alacağının ödenmediğini tespit etti. Sendikalaştıkları için işten atılan Migros işçileri, bakanlığın tespit ettiği uygunsuz durumların halen devam ettiğini dile getirerek, iş müfettişlerini yeni denetime çağırdı.

ANKA’da yer alan habere göre, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı, 2019 yılı denetim faaliyetlerini yayımladı.

Bakanlık müfettişlerinin çeşitli sektörlerde yaptığı denetimlerde yapı, bilişim ve zincir market işyerlerinde yapılan tespitler dikkat çekti. Bu sektördeki Migros, Carrefoursa, Teknosa, Tekzen, Metro, Media Market, Vatan unvanlı 7 işveren kuruluşuna ait toplam 2 bin 644 şube/mağaza ve depo işyerinde denetim yapıldı, toplam 56 bin 269 işçinin durumu incelendi.

Bakanlık denetçileri bu 7 kuruluşta çalışan işçilerin iş sözleşmelerinden ve tabi oldukları mevzuat hükümlerinden kaynaklanan 23 milyon 545 bin 20 lira 13 kuruş alacağının ödenmediğini tespit ederek, bunların ödenmesini sağladı. Ayrıca teftişler sonucu kamuya ödenmesi gereken 4 milyon 704 bin 169 lira 6 kuruşu vergi, 9 milyon 83 bin 143 lira 83 kuruşu sigorta primi olmak üzere toplam 13 milyon 787 bin 312 lira 89 kuruşun tahsil edilmesini sağladı.

Denetimlere 2 işveren kuruluşuna da toplam 5 milyon 233 bin 891 lira para cezası kesildi.

Bakanlık Migros’un da aralarında bulunduğu işverenlere ceza keserken, burada çalışan işçiler sendikaya üye oldukları için ya işten atıldı ya da ücretsiz izne gönderildi. Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası’nda (DGD-SEN) örgütlenen işçiler, Çalışma Bakanlığı’nın yaptığı denetim sonucunu değerlendirdi.

‘USULSÜZLÜKLER HALEN SÜRÜYOR’

DGD-SEN Genel Başkanı Murat Bostancı, CİMER’e başvuru yapmalarına rağmen Çalışma Bakanlığı’nın işçilerin çıkarıldığı depoya denetim yapmadığını belirterek, “Yeni öğrendiğimize göre Migros’un mağazalarında ve depolarındaki usulsüzlüklere dair ciddi bir para cezası verilmiş. Şu an önünde olduğumuz depoya da bu ceza verilmelidir. Patronlar ücretsiz izni bir cezalandırma yöntemi olarak kullanıyorlar” dedi. İş müfettişlerini eylem yaptıkları deponun önüne davet eden Bostancı, söz konusu usulsüzlüklerin halen sürdüğünü vurguladı.

‘MİLLETVEKİLİ Mİ, PATRON VEKİLİ Mİ KARAR VERMELERİ LAZIM’

Migros işçilerinden Erhan Aydın, sendikalı oldukları için yılbaşında ücretsiz izne çıkarıldıklarını vurgulayarak, siyasilere şöyle seslendi:

“Bakanlıklara, milletvekillerine sesleniyorum. Sıcak koltuklarında oturmaları kolay. Milletvekili mi, patron vekili mi karar vermeleri lazım. Görevlerini yerine getirmeliler. Patronun sesini duyarak, işçinin sesini duymayarak o görev icra edilemez. Yedikleri aldıkları maaş haramdır.”

İşçileri eylem yerinde ziyaret eden HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay ise İş Kanunu’nun 25’inci Maddesi’nde düzenlenen ‘ahlak ve iyi niyet’ kuralı gerekçesiyle işten atmaların yaygınlaştığını belirterek, SGK işten çıkış bildiriminde bu nedenle işten atılan işçilerin Kod29 olarak işaretlendiğini hatırlattı. Kemalbay, “SGK Başkanıyla Kod29 ile ilgili konuştum. İşten atmaların normalde yasakladığı dönemde patronlar için yönteme döndü. İşçiler hem damgalanıyorlar, hem de yasak haklarını alamıyorlar. SGK Başkanı bana ‘Bir bakmam lazım’ dedi ama şu ana kadar dönmedi” diye konuştu.

Çalışma Bakanlığı İş Müfettişlerinin diğer sektörlerde yaptığı denetimlerin sonucu şöyle:

ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARI

79 özel istihdam bürosu denetlendi, teftişi yapılan işyerlerinde 1788 erkek, 2 bin 473 kadın işçi olmak üzere toplam 4 bin 261 işçiye ulaşıldı. Yapılan teftişler sonucunda 12 özel istihdam bürosu hakkında toplam 442 bin 114 lira idari para cezası uygulandı.

SANAYİ BÖLGELERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN TEFTİŞ

2019 yılında 1 işyerinin teftişi tamamlandı. Söz konusu işyerinde 19 kadın, 27 erkek olmak üzere toplam 46 çalışana ulaşıldı. İşverene 2 bin 866 lira idari para cezası verilmesi istendi. Teftişte 35 adet mevzuata aykırı husus tespit edildi, bu hususlardan 34’ü teftiş süresince giderildi.

METAL SEKTÖRÜNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN TEFTİŞ

Bu programlı teftiş kapsamında 2019 yılında 131 işyerinin teftişi tamamlandı. Söz konusu işyerlerinde; 647 kadın, 4 bin 212 erkek ve 1 genç çalışan olmak üzere toplam 4 bin 60 çalışana ve 5 çırak ile 75 stajyere ulaşılmıştır. 14 işveren hakkında toplam uygulanan idari para cezası miktarı 126 bin 9 lira. Ayrıca 1 işyerinde işin durdurulması yönünde kanaat bildirildi. 2019 yılında tamamlanan teftişlerde 2 bin 596 adet mevzuata aykırı husus tespit edildi. Bu hususlardan 2 bin 546’sı teftiş süresince giderildi.

KİMYA SEKTÖRÜNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN TEFTİŞ

Bu programlı teftiş kapsamında 2019 yılında 83 işyerinin teftişi tamamlandı. 435 kadın, 3 bin 259 erkek olmak üzere toplam 3 bin 694 çalışana ve 8 stajyere ulaşıldı. 20 işveren hakkında toplam uygulanan idari para cezası miktarı 218 bin 025 lira oldu. 2019 yılında tamamlanan teftişlerde 2 bin 500 adet mevzuata aykırı husus tespit edildi, bu hususlardan 2 bin 451’i teftiş süresince giderildi.

TEKSTİL SEKTÖRÜNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN TEFTİŞ

Bu programlı teftiş kapsamında 2019 yılında 10 işyerinin teftişi tamamlandı. Söz konusu işyerlerinde 572 kadın, 541 erkek olmak üzere toplam 1113 çalışana ve 4 stajyere ulaşıldı. 5 işveren hakkında toplam uygulanan idari para cezası miktarı 65 bin 144 lira oldu. 2019 yılında tamamlanan teftişlerde 240 adet mevzuata aykırı husus tespit edildi, bu hususlardan 225’i teftiş süresince giderildi.

TERMİK SANTRALLERDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN TEFTİŞ

Bu programlı teftiş kapsamında 2019 yılında 7 işyerinin teftişi tamamlandı. 100 kadın, 3 bin 28 erkek olmak üzere toplam 3 bin 128 çalışana ve 21 stajyere ulaşıldı. 5 işveren hakkında toplam uygulanan idari para cezası miktarı 543 bin 349 lira oldu. 2019 yılında tamamlanan teftişlerde 198 adet mevzuata aykırı husus tespit edildi, bu hususlardan 188’i teftiş süresince giderildi.

YAPI SEKTÖRÜNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN TEFTİŞ

Bu programlı teftiş kapsamında 2019 yılında 14 işyerinin teftişi tamamlandı. Söz konusu işyerlerinde 15 kadın, 359 erkek olmak üzere toplam 374 çalışana ulaşıldı. 3 işveren hakkında toplam uygulanan idari para cezası miktarı 120 b.in 516 lira oldu. 2019 yılında tamamlanan teftişlerde 198 adet mevzuata aykırı husus tespit edildi, bu hususlardan 178'i teftiş süresince giderildi.

MADEN İŞYERLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN TEFTİŞ

Bu programlı teftiş kapsamında 2019 yılında 4 işyerinin teftişi tamamlandı. Söz konusu işyerlerinde 4 kadın, 349 erkek olmak üzere toplam 353 çalışana ulaşıldı. 2019 yılında teftişi tamamlanan işyerlerinde herhangi bir idari yaptırım önerilmedi. Bu teftişlerde 17 adet mevzuata aykırı husus tespit edildi, bu hususlardan 17’si teftiş süresince giderildi.Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Borsa İstanbul'dan Hakan Atilla açıklaması

Borsa İstanbul'dan yapılan açıklamada, "Hakan Atilla kendi isteğiyle Genel Müdürlük görevinden istifa etti. İstifası kabul edildi" dendi. Borsa İstanbul A.Ş, Hakan Atilla'nın genel müd...

Panasonic’ten son 10 yılın en büyük satın alması

Panasonic ABD'li yazılım firması Blue Yonder'ı 6.45 milyar dolar karşılığında satın alacak. Panasonic ABD’li yazılım firması Blue Yonder’ı 700 milyar yen (6.45 milyar dolar) karşılığın...


Elon Musk bir haftada 27 milyar dolar kaybetti

Dünyanın en zengin kişilerinden biri olan SpaceX ve Tesla CEO'su Elon Musk, Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre Mart’ın ilk haftasında 27 milyar dolar zarar etti.

Brent petrolün varili 70,65 dolar

Brent petrolün varili, haftanın ilk iş gününde uluslararası piyasalarda 70,65 dolardan işlem görüyor. Cuma günü 69,69 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 69,36 dolar s...


Elvan: 'Kadına el kaldıranları lanetliyorum'

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, kadına yönelik her türlü şiddeti kınadığını belirterek, "Kadına el kaldıranları lanetliyorum" ifadesini kullandı. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elv...

Siyaseti sarsan maske yolsuzluğu istifa getirdi

Almanya’da Birlik Partileri’ne mensup iki milletvekilinin koruyucu maske ticaretine arabuluculuk ederek komisyon aldıklarının ortaya çıkması siyasette büyük tartışma yarattı. Almanya'da k...


Yellen'dan enflasyon açıklaması

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD tahvil faizlerinde son dönemde yaşanan artışın enflasyondan değil, ekonomide toparlanma beklentisinden kaynaklandığını söyledi.

Dolar, euro ve altın fiyatlarında son durum…

ABD'nin 10 yıllık Hazine tahvil getirisinin yeniden yüzde 1.6 seviyesine yaklaşmasıyla birlikte dolar/TL baskı altında kalarak 7.5'in üzerinde her iki yönlü dalgalı bir seyir izliyor. ...


Pandemide kapanmadan ihracat için çalıştı

Kadın istihdamı pandemi ile birlikte Türkiye’nin en sorunlu alanlarından biri haline gelirken, tüm bariyerleri aşarak çalışanlarının yüzde 83’ünü kadınlardan oluşturan Domino Tekstil, ulu...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Hande Ataizi: Ekran fobim var!

Kanal D'nin yeni dizisi 'Camdaki Kız' rol alacak olan ünlü oyuncu Hande Ataizi, sevgilisi Dinç Aydoğdu ile Nişantaşı'nda objektiflere takıldı. Muhabirlerle sohbet eden Ataizi, televizyon ...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Dünya Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı?

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ya da bir diğer adıyla Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Kadın hakları dünyanın dört bir yanında büyük etkinliklerle gündeme geliyor. Peki Dünya Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı? Bu bir kutlama mı, protesto mu?

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR