Yukarı
301123

Papa konuştu Katolik kilisesi karıştı

22 Ekim 2020 15:47

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis'in eşcinsel evliliğe yasal bir zemin hazırlanması konusundaki sözleri Katolik dünyasında gündem oldu. Papa'nın açıklamaları uluslararası haber ajansları tarafından 'son dakika' olarak servis edildi.

Dün akşam bütün uluslararası haber ajansları bu açıklamayı ‘son dakika’ olarak geçti. Tarihte belki de ilk kez Katolik Kilisesi’nin başındaki bir isim eşcinsel evliliği konusunda adım atılması gerektiğini söyledi.

Roma Film Festivali kapsamında gösterilen ve hayatının konu edildiği ‘Francis’ isimli belgeselde Papa Francis eşcinsel evliliğe ilişkin olarak, “Yasalar yapmak zorundayız. Böylece yasal olarak bir zemin oluşturmuş oluruz” açıklamasında bulundu.

Eşcinsel Katolikler ve Katolik kilisesi mensubu olmayan çevreler Papa'nın açıklamalarını olumlu karşılarken tarihsel olarak eşcinselliğe karşı tutumu ile bilinen Katolik kilisesinin diğer uzantılarının konuya nasıl bir tepki vereceği henüz belli değil.

‘KİLİSE ÖĞRETİLERİ İLE ÇELİŞİYOR’

Katolik Kilisesi'nin muhafazakar tarafını temsil eden ABD Rhode Island'dan Piskopos Thomas Robin, “Papa'nın açıklamaları kilisenin uzun süredir ortada olan öğretileri ile açık bir şekilde çelişiyor” açıklamasında bulundu. Robin Papa'nın sözlerine açıklık getirilmesi gerektiğini de vurguladı.

Papa Françis'in eşcinsel evliliğe yasal statü verilmesi sözlerini kamera açıkken mi söyleyip söylemediği konusunda küçük bir tereddüt de bulunuyor.

Papa'nın yakın arkadaşları arasında olan Cizvit papazı Antonio Spadaro açıklamaların kilisenin doktrininini etkileyemeyeceğini söylüyor.

Belgeselde yer alan ifadelere göre Papa Francis’in eşcinsel evliliğe karşı bir tavrı olmadığı biliniyor ama yaptığı destek açıklaması şu ana kadar bir Papa'nın açıktan açığa konu hakkında verdiği en büyük belki de tek destek oldu.

Papa Francis’in hayatını konu alan The Two Popes filminde Papa Francis’i deneyimli aktör Johnatan Pryce oynadı. Anthony Hopkins de yapımda Papa II. Jean Paul’ü canlandırdı.

AÇIKLAMA KİME YAPILDI TARTIŞMASI

Belgeselin yönetmeni Evgeny Afineevsky New York Times'a yaptığı açıklamada Papa'nın “Yasalar yapmak zorundayız. Böylece yasal olarak bir zemin oluşturmuş oluruz” açıklamasını direkt olarak kendisine yaptığını ve sözlerin belgeselde yayınlandığını söyledi. Ortada atılan bir iddiaya göre ise açıklama geçen yıl Meksikalı gazeteci Valentina Alazraki'ye yapıldı. Alzaraki olayı anımsamadığını söyledi.

Papa'nın eşcinsel evliliğe karşı ilk destek açıklaması belgeseldeki değil. 2010 yılında Arjantin eşcinsel evliliği için oylamaya giderken Francis yasaya açıktan olmasa da destek vermişti.

2014 yılında İtalya'nın en büyük gazetelerinden Corriere della Sera'ya yaptığı açıklamada ise eşcinsel evliliği konusundaki duruşunu “Her örneği kendi içinde değerlendirmeliyiz” diyerek özetlemişti.

Eşcinsellerin aile olmaya hakkı vardır. Onlar Tanrı'nın çocuklarıdır ve aile olmaya hakları vardır. Kimse dışlanmamalı ve bunun yüzünden mutsuz olmamalıdır

Papa Francis

New York Times'ta yer alan makaleye göre Katolik Kilisesi eşcinsel olmayı bir günah olarak tanımlamıyor ancak eşcinsel ilişki “doğası gereği” bir bozukluk olarak kabul ediliyor. Önceki Papa, II. Jean Paul eşcinsel evliliğe karşı olduğunu açık bir şekilde dile getirirken Katolik dünyasının büyük bir bölümü eşcinsel evliliği Katolik kilisesinin evlilik konusundaki pozisyonuna tehdit olarak görüyor.

PAPAZLAR NE DİYECEK?

Kilise ve eşcinsellerin arasındaki ilişkiler üzerine kitap yazan Cizvit Papazı James Martin açıklamaları, “LGBTİ topluluğu ve kilise ilişkileri üzerine büyük bir adım. Papanın açıklamalarından sonra psikopozlar için eşcinsel evliliğinin evlilik kurumuna karşı olduklarını söylemek daha zor olacak” ifadelerini kullandı.

Papa 2013 yılında Brezilya'ya yaptığı bir seyahatte uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken eşcinsel evliliği konusundaki tavrı sorulduğunda, “Ben kimim ki yargılayayım” cevabını vermişti.

Papa Francis/Fotoğraf: Reuters

‘TANRI SENİ BÖYLE SEVİYOR’

2016 yılında başka bir belgesel kapsamında konu hakkında açıklamalarda bulunan Papa Francis eşcinsel evliliğini reddetmiş fakat din görevlilerine geleneksel ilişki yaşamayan insanlara karşı daha hoşgörülü olmaları gerektiği çağrısında bulunmuştu.
Papa Şili'de cinsel olarak istismar edilmiş eşcinsel birey Juan Carlos Cruz'a, “Tanrı seni böyle yarattı ve seni böyle seviyor ve Papa da seni böyle seviyor” demişti.

Papa Francis döneminde bireylerin kendi cinsiyetini seçebileceği yönündeki tezler Vatikan tarafından reddedilmiş aynı zamanda eşcinsellerin kardinal seçilmemesinin daha iyi olacağı da vurgulanmıştı.

Papa, “Eğer küçücük bir tereddüttünüz varsa onları reddedin. Manastırda yaşamaları ikili bir hayat sürmelerinden daha iyidir” ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklamanın ardından kilise bünyesindeki eşcinsellerin eşcinselliklerini saklamak zorunda kaldıklarına yönelik söylemler artmıştı.

Katolik dünyası Papa’nın eşcinsel evlilik üzerine sözlerini daha uzun bir süre tartışacağa benziyor… SÖZCÜYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Çin'den Biden'a 22 gün sonra tebrik

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ABD başkanlık seçimlerinin ardından Joe Biden’ı tebrik etti. ABD'de 3 Kasım tarihindeki başkanlık seçimlerinde ipi göğüsleyen Demokrat aday Joe Biden'a, en ...

New York Times’tan çarpıcı iddia

New York Times gazetesi, 20 Ocak'ta görev süresi dolacak olan ABD Başkanı Donald Trump'ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'i affetmeyi planladığını öne sürdü. Eski Ulusal G...


Cumhurbaşkanlığı duyurdu: Katar Emiri Türkiye’ye geliyor

Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad El Sani, Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite toplantısına katılmak için yarın Ankara'ya gelecek. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan aç...

Nobel Barış Ödülü’nde tartışma yaratan adaylık

Orta Doğu'da Filistin ve Yemen gibi ülkeler başta olmak üzere bölgedeki istikrasızlığın sorumlusu olarak görülen İsrail'in Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)...


Ekvador’da korona virüsten ölenler mezardan çıkarılıyor

Ekvador Savcılığı, korona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin mezarlarını kazarak cesetleri mezardan çıkarmaya başladı. Ekvador Savcılığı, Kovid-19 salgınının en kritik günlerinde haya...

Berlin karıştı: Merkel’in kapısına dayandı

Almanya'da Başbakan Merkel'in ofisinde şüpheli bir olay yaşandı. Üzerinde sloganlar yazılı bir araç ofisin kapısına çarptı. Alman polisi araç sürücüsünü gözaltına aldı. Almanya’nın baş...


İran’da bir corona virüsü rekoru daha

Corona virüsü salgınıyla yoğun mücadele eden İran'da güncel veriler kamuoyu ile paylaşıldı... İran Sağlık Bakanlığı, son 24 saat içerisinde ülkede 13.843 insanda corona virüsü tespit edil...

Almanya'da başbakanlık binasına araçla saldırı girişimi

Almanya’nın başkenti Berlin’de bir saldırgan Başbakanlık binasına saldırı girişimde bulunuldu. Başbakanlık binasının kapısına çarparak duran araçtaki sürücüye polis müdahale etti. Almanya...


Biden ilk röportajında Trump’ı rahatlattı

ABD'nin seçilmiş yeni Başkanı Joe Biden, sandıktan zaferle çıktıktan sonra ilk uzun soluklu röportajında yönetimine dair önemli ipuçları verdi. "Bu üçüncü Obama dönemi değil" diyen Biden,...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Sezin Erbil paylaştı! İşte Mehmet Ali Erbil'in son hali

Kaçış sendromu hastalığı yüzünden ölümden dönen Mehmet Ali Erbil bir süredir evinde tedavi görüyordu. Mehmet Ali Erbil'in kızı Sezin Erbil babasının son halini paylaştı. Kaçış sendromu ha...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Covid-19’a karşı C vitamini takviyesi

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk anlattı. Coronadan korunmak için pek çok kişi bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışıyor. Peki bunun için C vitamini takviyesi gerekir mi? İşte Erk’in yanıtları...

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR