Yukarı
298275

Faik Öztrak: İki yıldır emir komutayla indirilen faizleri şimdi yeniden arttırıyorlar

28 Eylül 2020 16:03

CHP Sözcüsü Faik Öztrak MYK gündemi ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Öztrak'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Uluslararası hukuka aykırı olarak Azerbaycan ile ateşkesi bir kez daha bozdu. Sivilleri hedef aldı. Ermenistan'ın bu tutumunu kabul edemeyiz. Bu uluslararası hukukun açık ihlalidir bu terördür. 

Azerbaycan'a her türlü desteği vermek zorundayız. Ermenistan daha önce işgal ettiği bölgelerden askerlerini geri çekmelidir. 

Yaşanan saldırıda şehit olan Azeri kardeşlerimize rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz. 

CHP olarak kalbimiz, dualarımız ve desteğimiz Azeri kardeşlerimiz ve Azerbaycan Cumhuriyeti ile beraberdir. 

18 yıldır bu ülkeyi yönetiyorlar, cumhuriyetimizle ve cumhuriyeti kuran kadrolarla kavga etmekten bıkmadılar. Ülkemizi dış politikada içine düşürdüğünüz ateş çemberinden nasıl çıkaracağınıza kafa yorun. TBMM'yi milli meselelerin çözüm adresi haline getirin.

Koltuğunu korumak için her yolu mübah görüyor. Saray 6 yıl önceki Kobane olayları üzerinden HDP'ye gözdağı vermeye çalışıyor. 6 yıl önceki dava yeniden açılıyor. 6 yıldır nerelerdeydiniz? 6 yıl boyunca bu ülkenin polisi, savcısı bu işlerle ilgili belgeleri toplayamadı mı?

Ülkemiz bu siyasilerin elinde oradan oraya savruluyor. Zamanında bazı bakanların önüne yatarım dediği Reza Zarrab'ın kuryesi Amerika'da konuştu. Kurye, Zarrab'ın rüşvet dağıttığını açıkladı. İddiaya göre bu rüşvetin büyük kısmı bir kişiye gitmiş? Bu iddiaları araştıracak Türkiye'de yürekli bir savcı yok mu? Neden bu iddialar yerli medyada yeterince yer almıyor? 

İstatistiklerle oynamak, bunları kullanarak her türlü yalanı söylemek saray hükümetinin sermayesi olmuş. Salgın döneminde hasta ve ölüm sayısındaki istatistiklerle oynanıyor. Bilim Kurulu üyeleri bile artık dayanamıyor, açıklanan hasta sayılarının gerçek sayılar olmadığını biliyoruz diyor. Sayın Seyit Torun bazı verileri kamuoyuyla paylaştı. 

Sadece CHP ve Millet İttifakı yönetimindeki 11 büyükşehrimizde bulaşıcı hastalık nedeniyle vefat sayısı 1604 olmuş, aynı dönemde Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan ise 1488. Bunu nasıl açıklayacaklar? Gerçeklere gözlerimizi kapatacak TTB gibi kuruluşları terörist ilan ederek sorumluluktan kaçamazsınız. Tüm dünya salgınla mücadele ediyor, bizde hekimlerle mücadele ediliyor. 

Bu liyakatsiz yönetim elinde koskoca bir nesli kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyayız. Eğitim bilişim ağı EBA çöp. Sorumlu bakan çıktı, "çok talep var" dedi. Türkiye internet hızında Avrupa sonuncusu. Sayın Genel Başkanımız eğitimin aksamaması için 14 maddelik eğitim paketi açıkladı. 

Evrensel Hizmet Fonu'nda toplanan paralar salgın döneminde eğitime erişemeyen çocuklar için kullanılsın. Artık bir nesil daha kaybetmeye tahammülümüz yok. 

Okul servişçileri dertli, kahvehaneciler dertli, sanat dünyası büyük bir kriz içinde. Salgından en çok etkilenen kesimlerden biri de sanatçılarımız. Özel tiyatroların vergi borçlarının silinmesi, kültür ve sanat dünyası için özel bir destek paketi açıklanması şart. 

Bu pandemi sürecinde milletine dünyada en az destek verdiği tescillenen sarayın damadı çıkmış "o desteği verdik, bu desteği verdik" diye sosyal medya paylaşımı yapmakla meşgul. Sanatçılar ise "açız" diye bağırıyorlar, canlarına kıyıyorlar. 

Bugünün sorunlarından kaçmak için geleceğe dair pembe tablolar çizip duruyorlar. Salgın etkisini yitirip taşlar yerine oturunca ekonomi yeni rekorlara koşacak diye millete masal anlatıyorlar. İşsizlik, dolar rekorlar kırıyor. Bunların hiçbiri bunlar için dert değil. Faiz enflasyonun sebebidir dediler, aklı bilimi bir kenara attılar. Söz dinlemeyen MB başkanını görevden aldılar. Sonuçta ne oldu? İki yıldır emir komutayla indirilen faizleri şimdi yeniden arttırıyorlar. 

Milletin kasasından satılan milyarlarca dolara, son olarak arttırılan faizlere rağmen TL, sene başından bu yana dolar karşısında yüzde 23 değer kaybetti. 

Sizin kamu-özel işbirliği dediğiniz model dünyada kalmadı. Her alanda yaptığınız gibi tam bir ucube. Riskler devletin, kârlar özelin. Bu ülkede namusuyla çalışan, vergisini veren, istihdam yaratan her iş ve iş insanı CHP iktidarında baş tacıdır, baş tacı olacaktır. Biz hukukun üstünlüğüne iktidarın hesap vermesine ve sosyal adalete önem veren bir ekonomi anlayışına sahibiz. 

Bu ucube sistemde kuralsızlık yeni kural oldu. Milletimiz vakti geldiğinde bu liyakatsizlere yerini gösterecek. 

SORU - CEVAP

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz'ün "Azerbaycan"la ilgili sözleri

Konuşmamda Azerbaycan'la ilgili duruşumuzu açık seçik ifade ettim. Burada bir kez daha söylüyorum, CHP olarak Azerbaycanlı kardeşlerimizin her zaman yanında olmaya devam edeceğiz. 

Anadilde eğitim tartışması

Genel başkanımız böyle bir öneride bulunmadığını ifade etmiştir. 

Kobane olayları soruşturması ve gözaltılar

Ben burada şöyle bir soru beklerdim. İktidarın Kobane'yle ilgili neden 6 yıl beklediğini düşünüyorsunuz? sorusunu beklerdim. Burada iyi niyet olmadığı açıktır. Burada bir şeylerin üstünü örtmek, bir şeylerin intikamını alma amacıyla yargının kullanıldığı ortadadır. 

HDP'yi kapatma iddiaları

Hangi parti için olursa olsun bizim yaklaşımımız siyasi partileri millet açar, millet kapatır. 

Doğu Akdeniz 

Doğu Akdeniz sorununun gerçekten bir masanın etrafında diplomatik çabalarla çözülmesini biz CHP olarak her zaman destekledik. Ama şu soruyu da soruyoruz, bugüne kadar neyi beklediniz?

İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz'ın "CHP rakibimizdir" açıklaması

Bir ittifakın oluşabilmesi için gerekli olan ana prensipler etrafında uzlaşabildiğimiz, demokratik parlamenter rejimin kurulması konusunda aynı noktada olabileceğimiz diğer konular açık seçik ortada. Ben diğer parti temsilcisinin söylediği konularla ilgili görüş sarf etmek istemem. Hepimiz birbirimizin rakibiyiz ama rakip de olsak uzlaşabileceğimiz ana prensipler ortadadır. 

Gerçek GündemYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu koronavirüse yakalandı

İzmir'de yaşanan depremin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun bölgeye giden bakanlar arasında olmaması üzerine, Soylu'nun koronavirüse yakalandığı belirtildi. Öte yandan Cumhurbaş...

Adalet Bakanı Gül: Çirkin paylaşımlarla ilgili 3 kişi gözaltında

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, ''Tüm kurumlarımız İzmir’in yaralarını saramaya devam edecek. Dualarımız enkaz altındaki vatandaşlarımızla. Ortak acılar ortak duygudaşlığı gerektirir. Cumhu...


Elimizi taşın altına koyma zamanı geldi, geçiyor

İBB Deprem Risk Yönetimi Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman, İzmir'de gerçekleşen şiddetli depremin ardından yaptığı açıklamada "Önceliğimiz afet karşısında dayanaklı bir İ...

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Alpay Azap, 2021 yılı için uyardı

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Kovid-19 hastalığının 2020 yılından ...


Usulsüzlük yapan memura ödül üstüne ödül

Mersinb SGK'da usulsüzlük yaptığı iddiası ile uyarı cezası alan ve "Görevi Kötüye Kullanma” iddiasıyla hakkında açılan dava devam eden icra memuru Yasin Y., kuruma müdür yardımcısı olarak...

Türkiye'nin bir cenneti daha doğal park statüsünü kaybetti

Pakdemirli’nin yanıtını değerlendiren Tarhan, “Bu kararla Karadeniz kıyısında 60 km kıyı şeridi olan zengin bir flora ve fauna alanı yok edilecek. Başka ülkeler ellerindeki doğal parkları...


Eski rakibi Çiller'den duygusal açıklama

Eski başbakanlardan Tansu Çiller, rakibi ve koalisyon ortağı Mesut Yılmaz'ın vefatının ardından duygusal bir açıklama yaptı. Çiller, "Biz bütünleşmeyi denedik Mesut Yılmaz’la birlikte. Bu...

Ankara yeniden alarm veriyor

Eylül ayında Türkiye’de en çok vaka artışı yaşanan Ankara’da veriler yine alarm veriyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın artan korona virüsü vakalarına ilişkin yaptığı açıklamalarla g...


CHP Ümraniye İlçe Yönetimi istifa etti

CHP Ümraniye İlçe Başkanlığı Yönetim Kurulu'ndan 14 kişi istifa etti. Böylece ilçe yönetimi düştü. CHP Ümraniye İlçe Başkanlığı Yönetim Kurulu'ndan 14 kişi istifa etti. Böylece ilçe yö...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Gizem Güven’den duygusal paylaşım

1999 yılında meydana gelen Gölcük depreminde göçük altında kalan oyuncu Gizem Güven, İzmir depreminden sonra yaptığı paylaşımla herkesi duygulandırdı. ‘Sihirli Annem’ dizisinin ‘Ceren’i G...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

İnme riskini yüzde 90 azaltabiliriz

29 Ekim Dünya İnme Günü'ne özel bilgiler veren Dr. Dilcan Kotan, inmede erken müdahalenin hayati bir öneme sahip olduğun vurguladı. Risk faktörü olan hastalıkların önüne geçerek ve uygun tedavilerle inme riskinin yüzde 90 oranında önlenebildiğini vurgulayan Dr. Kotan, corona virüsü etkeni ile ilgili de önemli uyarılarda bulundu...

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR