Yukarı
286389

Siyasette yeni dönemin şifrelerini veren kare!

06 Haziran 2020 09:15

2020 yeni siyasi yapılanmanın yılı olacaktı, bu yönde girişimler birkaç koldan sürüyor. Salgın nedeniyle zorunlu ara verilmişti.

Bayramla birlikte muhalefet ve iktidar blokları topluma açık mesaj vermeye başladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nın bileşeni İYİ Parti’nin genel başkanı Meral Akşener’i ziyaret etti.


Bu birliktelik fotoğrafına iktidar blokundan yanıt gecikmedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yassı Ada’nın betonlaşmış halini, MHP lideri Devlet Bahçeli ile birlikte açtı.

Cumhuriyet ankara Temsilcisi Sertaç Eş'in analizine göre, bu iki fotoğraf önümüzdeki dönemde siyasetin saflaşma kutuplarını oluşturacak.

MUHALEFETİN ARAÇLARI

Son genel seçimde yenilen muhalefetin olası erken veya zamanlı seçimde başarı sağlayabilmesi için yeni bir yapılanmaya gitmesi gerektiği açık. Kategorik olarak düşünürsek, geçen seçimde milliyetçi taban için İYİ Parti yoluyla oluşturulan seçeneğin ardından kurulan ittifak, iktidarı devirmeye yetmedi.

Şimdi AKP tabanı için de kaçış seçenekleri oluşturuluyor. Deva Partisi, daha çok Abdullah Gül’ü Cumhurbaşkanı yapma odaklı. Gelecek Partisi ise kendisine daha uzun soluklu bir siyasi misyon oluşturma çabasında. Bu kadar farklı yapının uyumlu bir blok oluşturması zor. Muhalefetin farklı iki blok halinde seçime hazırlanması olasılığı dillendiriliyor. Bunun muhalefete getirisi ve götürüsü geniş bir tartışma.

Ancak muhalefetteki yapılanma şekilleri, bunun seçime ve seçim sonrasına yansımaları düşünülmek zorunda. Muhalefetin cumhurbaşkanlığını kazanması, parlamentoda oluşabilecek durum, parçalı muhalefetin seçim sonrasındaki tavırları...

Evet, muhalefetin işi zor, düşünmesi gereken ciddi durumlar var.

İKTİDAR İKİ KOLDAN

Muhalefetin zorluklarına karşın iktidar partisinin kolaylıkları var. Bir kere AKP ve MHP muhalefete göre çok daha uyumlu. Oluşursa sorunlar, iki lider arasında çözümlenebiliyor, tabanların karşı çıkması sağ seçmende daha az gözlemlenen bir davranış... Bizce en önemli boyut ise iktidarın muhalefetle mücadelesi...

Bayramda oluşan fotoğraf, TBMM’nin açılmasıyla farklı bir boyuta taşındı. CHP’li Enis Berberoğlu ve iki HDP’linin milletvekilliği, birlikte oylanarak düşürüldü. Burada muhalefetin önde gelen partisine biçilmek istenen rol HDP ile birliktelik. Kamuoyunda bu algı iyice yerleştirilmeye ve muhalefet şeytanlaştırılmaya çalışılıyor.

Bunun amacı da net: Kafası karışık sağ seçmenin muhalefete kaçmasını engellemek. Özellikle CHP’ye yönelik içerden ve dışarıdan bu tip nokta operasyonlar önümüzdeki dönemde de beklenmeli. HDP’nin durumu biraz daha farklı. İktidarın terör örgütü ile bu parti için kurduğu “illiyet bağı” çok işlevli olarak kullanılıyor.

Hedef, toplam muhalefetin gücünü HDP aracılığıyla tırpanlamak ve siyaset pratiğinde partiyi sayı konumuna düşürmek. Milletvekili sayısı, oy oranı gibi... Bu sayılarla güvenlik, yargı, sandık gibi araçlarla oynamak iktidar açısından o kadar da zor olmuyor. İYİ Parti, MHP’nin tersine daha çok lideri Meral Akşener ismiyle ayakta duruyor. Yerel seçimlerden sonra kurumlaşma birazcık hissedilse de halen operasyonlara çok açık.

İKİ PARTİ SICAK MÜCADELEDE

AKP’den ayrılanların kurduğu iki parti ise şu anki sıcak mücadele alanını oluşturuyor. Bu partiler, AKP’deki memnuniyetsizlerden, bu tutumları nedeniyle MHP’ye kayanların ne kadarının oyunu alacaklar?

CHP ile görünür-görünmez ittifakları büyük sağ seçmenin yeterli kesimini ikna etme işlevi görecek mi? İktidar bloku, tüm bu verileri kendisi açısından faydaya dönüştürmek için alana çıktı. Bu yıl bu hareketliliği izleyeceğiz. Bir diğer boyut ise ekonomik... Hazine ve Maliye’nin başındaki “Damat Bakan”ın açıkladığı kredi olanaklarının sonuçları kime yarayacak? Türk Bankacılık sistemi bu durumu kaldırabilecek mi, bu krediler için ne kadar kaynak ayrıldı, nereden bulundu? İktidarın erken seçime gitmesi için en azından kendisini güçlü hissetmesi lazım. Başlattığı siyasi ve ekonomik ataklar, seçimin zamanında yapılması beklentisini çok zayıflatmış durumda.Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

YKS’ye girdi, ertesi gün telefonuna gelen mesajla şoke oldu!

Mersin'in Akdeniz ilçesinde hafta sonu yapılan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS), 12 adayın bulunduğu sınıfa Covid-19 testi pozitif olan bir hastanın da alındığı iddia edildi. Ayn...

Genç Parti'nin yeni genel başkanı belli oldu

Genç Parti'nin 5. Olağan Kongresi yapıldı. Partinin kurucu genel başkanı olan ve 10 yıldır Fransa'da yaşayan Cem Uzan kongreye telekonferansla katılırken, kendisi gibi yurt dışında yaşaya...


Hakaret 'tweet'i atan AKP'li olunca takipsizlik kararı!

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, AKP'li İBB Meclis Üyesi Hamdullah Arvas'ın Muğla'da bıçaklanarak öldürülen Zeynep Şenpınar ile ilgili attığı "Hikâye aynı özgürlük düşkünü bir k...

Fuat Avni tweet’lerine beraat

'Fuat Avni' tweet'lerini haberleştirdiği için yargılanan T24 Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın beraat etti. T24 Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın hakkında ‘Fuat Avni’ tweet’lerini haberl...


İBB, sel mağdurlarına bin 500 lira verecek

İstanbul Esenyurt'ta bir kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinde zarar gören konut ve iş yerlerindeki çalışmalar tamamlandı. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı, bölgede oturan...

TBMM'de Netflix'e kısıtlı erişim engeli!

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sosyal medya mecraların düzene sokulması şarttır. Bir an önce biz bunları parlamentomuza getirip, bu tür sosyal medya mecraları...


Sivas Katliamı için anma mesaj

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Sivas Katliamı için anma mesajı yayımladı. Twitter hesabından paylaşım yapan Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

Erdoğan'dan normalleşme sonrası ilk yurt dışı ziyareti

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir araya gelecek.


 Muharrem İnce aday olacak mı?

Muharrem İnce'nin CHP’nin 25-26 Temmuz’da, gerçekleştireceği 37. Olağan Kurultayı'nda genel başkanlık adaylığına sıcak bakmadığı öğrenildi.

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Ezgi Mola tektaşı taktı

Evlilik hazırlığı yapan Ezgi Mola ve Mustafa Aksakallı, Alaçatı’da görüntülendi. Çıkışta sevgilisinin aracına binen Mola, evlilik soruları karşısında tektaşını gösterip güldü. 

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Mısırın bilinmeyen faydaları

Yağından tanelerine kadar birçok şekilde faydalandığımız mısır, zengin içeriği ile hem iyi bir besin kaynağı hem de kimi hastalıklara karşı önleyici bir etkiye sahip. Diyetisyen Yasemin Uysal Ünsal, mısırın faydalarını ve tüketiminde dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR