Yukarı
285936

İzmir’de bir ilk: Sıfır Atık Belgesi Karşıyaka’nın oldu!

02 Haziran 2020 09:56

Karşıyaka Belediyesi, atık oluşumunun azaltılması ve atıkların kaynağında ayrıştırılarak ekonomiye kazandırılması adına yaptığı çalışmalar ve bu doğrultuda hizmet binalarında kurduğu sistemle, İzmir’deki tüm özel ve resmi kurumlar arasında ilk kez “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazandı. 

ATIKLA MÜCADELE HAMLESİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ülke genelinde yürüttüğü proje kapsamında Sıfır Atık Belgesi; israfın önlenmesi, doğal kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya en aza indirilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrılarak geri dönüşüme kazandırılmasını kapsayan sorumlulukları başarı ile yerine getiren kurumlara veriliyor. Temmuz 2019’da yayımlanan yönetmelik çerçevesinde; tüm yerel yönetimler, kamu ve özel kurum ile kuruluşlarının Sıfır Atık Belgesi alma yükümlülüğü bulunuyor. Karşıyaka Belediyesi de bu çerçevede öncü adımlar atarak kurduğu Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ni hizmet binalarında başarıyla uyguluyor. 

ÇÖP YERİNE AYRI TOPLAMA NOKTALARI  

Karşıyaka Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından Sıfır Atık Projesi kapsamında; belediye ana hizmet binasının tamamında tüm masa altı çöp kutuları kaldırılarak oluşan atığın toplama noktalarına yönlendirilmeye başlandı. Bina içinde kaynağında ayrı toplanan atıkların ise ‘Atık Geçici Depolama Alanı’na çıkarılarak lisanslı firma tarafından alınarak geri dönüşüme kazandırılması sağlandı. Belediyeye ait kültür merkezleri, anaokulları ve kafeler gibi diğer bina ve tesislerde de atıkların kaynağında ayrı toplanması için toplama noktaları oluşturuldu, Sıfır Atık Bilgi Sistemi’ne kayıt olunarak veri girişleri yapılmaya başlandı. Kurulan sistemle ilgili belediye personeline eğitimler verildi. Ayrıca ilçe genelinde Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ne geçilmesi için yeni uygulamalar gerçekleştiriliyor, geri dönüşüm çalışmaları da hızla sürdürülüyor.

“SORUMLULUK BİLİNCİYLE ÇALIŞIYORUZ”

Doğal kaynakları ve çevreyi korumak, israfı önlemek ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için çalıştıklarını vurgulayan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay “Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında belediye binalarımızda yaptığımız çalışmalar neticesinde, İzmir ilindeki resmi ve özel kurumlar arasında, Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ni kuran ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden onay alan ilk kurum Karşıyaka Belediyesi olmuştur. Bu alandaki çalışmalarımızı bir yükümlülükten çok, geleceğe ve çocuklarımıza duyduğumuz sorumluluğun gereği olarak, en titiz şekilde yerine getiriyoruz. Atıkları kontrol altına alarak daha yaşanabilir bir dünya ve kent için öncü ve örnek adımlar atmaya, bir yandan da toplumsal bilinci güçlendirmek için gayretle çalışmaya devam edeceğiz” dedi. 

GERİ DÖNÜŞÜMDE ÖNCÜ BELEDİYE

Karşıyaka Belediyesi, İzmir’de 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi kuran ilk belediyedir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 01/07/2016 tarihli izni ile 13 farklı grupta atığın toplandığı 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi faaliyete geçmiştir ve bu merkeze bağlı olarak çalışan, 7 farklı grupta atığın toplandığı Seyyar Atık Getirme Merkezleri, Mavişehir Mahallesi Egepark otopark önünde ve ikincisi Zübeyde Hanım Mahallesi 100. Yıl parkı karşısında bulunmaktadır. 

Karşıyaka Belediyesi, atıkların kaynağında ayrı toplanması kapsamında ilçede 2011 yılından bu yana ambalaj atıklarının okullardan, kurumlardan toplanması için gerekli çalışmaları yürütmektedir.

Karşıyaka’da ambalaj atıklarının çöpe karışmadan geri dönüşüme kazandırılmasını hedefleyen kaynağında ayrı toplama sistemi ilk aşama olarak 2019 Aralık ayında Bostanlı ve Atakent mahallelerinde başlatılmıştır. Bu mahallelerdeki 17.000 konut ve işyerleri tek tek ziyaret edilip, Başkan mektubu, bilgilendirme broşürü ve mavi poşetler vatandaşlara dağıtılmıştır. Vatandaşlar, dağıtılan mavi poşetlerde atıklarını biriktirerek, torbaları haftada iki kez belirlenen gün ve saatlerde apartman önüne çıkarmaktadır. 

Ambalaj Atıklarının Kaynağında Ayrı Toplanması uygulamasının Sıfır Atık Sistemi ve Yönetmelikler çerçevesinde ilçedeki tüm mahallelerdeki konutlara etap etap yayılması hedeflenmekte olup, sınırlar dahilinde olan AVM, süpermarket, okullar, siteler, kamu kurum kuruluşları ve sağlık merkezlerinden ambalaj atıkları diğer atıklardan ayrı olarak lisanslı toplama firması tarafından toplanmaktadır.

Bunun yanı sıra Karşıyaka’da vatandaşların cam atıklarını atmaları amacıyla, 280 adet cam kumbarası konumlandırılmıştır.

Konutlardan atık yağ toplama çalışmalarına muhtarlıklar, Belediye binası ve tesislere konulan atık yağ toplama bidonları ile toplanarak devam etmektedir.

Atık pillerin ayrı toplanması amacıyla; okullara, muhtarlıklara, süper marketlere, alışveriş merkezlerine, sağlık kuruluşlarına, mahalle merkezlerine, camilere, korumalı sitelere, atık pil çıkaran işyerlerine, belediye tesislerine atık pil toplama kutuları bırakılmıştır. 

İlçe sınırları içerisinde çıkan tekstil atıkları, uygun lokasyonlara konulan 150 adet tekstil atık toplama kumbaralarından, muhtarlıklar ve talep olması durumunda evlerden toplanmaktadır. 

Son kullanma tarihi geçmiş olan ilaçların toplanması amacıyla aile sağlık merkezlerine toplama kutuları konulmuş olup, mevzuata uygun şekilde bertarafı sağlanmaktadır.

30 Mart-11 Nisan tarihleri arasında, evlerinde bulunan kullanım süresi dolmuş, arızalı veya atıl hale gelmiş elektronik atıklar farkındalık yaratmak amacıyla e-atık toplama kampanyası ile toplanmıştır.  Bu gruptaki atıklar insan sağlığını tehdit etmekte ve çevreye onarımı mümkün olmayan zararlar vermektedir. Toplanan 3 ton elektronik atık yetkili geri dönüşüm tesisine gönderilerek geri dönüşüme kazandırılmıştır. Bu kapsamda hem çevre kirliliği engellenmiş hem de ekonomiye katkıda bulunulmuştur. Kampanyamız her cuma talep olması halinde devam etmektedir.Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

EGEMATAL’dan Multidispliner Kurs

Ege Üniversitesi Merkezi Araştırma Test ve Analiz Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGE MATAL)  tarafından “In Vitro Tekniklerden In Vivo Uygulamlara: İki Boyutlu (2D) - Üç Boyu...

Torbalı yeni hizmet binası ve meydan proojesi

Sanayi, tarım ve turizm açısından ülkenin önde gelen ilçelerinden olan Torbalı, her geçen gün gelişimini hızla sürdürüyor. Torbalı Belediyesi ilçenin bu gelişimine ve değişimine ayak uydu...


Foça’daki Denizcilik Ve Kabotaj Bayramı için sade kutlama

Foça’da her zaman renkli görüntülere ve neşeli anlara sahne olan 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, bu yıl pandemi önlemleri nedeni ile sade bir törenle kutlandı.

İnternet kafeler ve oyun salonları dezenfekte ediliyor

İçişleri Bakanlığı genelgesi doğrultusunda 17 Mart’ta geçici olarak kapatılan internet kafeler ve elektronik oyun yerleri, Koronavirüs tedbirlerinin alınması şartıyla 1 Temmuz’dan itibare...


Karabağlar’da spor okulları önlemlerle açıldı

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında geçen mart ayında faaliyetlerine ara veren Karabağlar Belediyesi Spor Okulları, bugünden itibaren yeniden açıldı. Tenis, pilates- ae...

AB projesi yazana danışmanlık desteği

Konak Belediyesi ARGE Müdürlüğü bünyesinde kurulan proje danışma masası çalışmalarına başladı. Bir süre önce Belediye Meclis kararı ile kurulan ve Karantina’da bulunan Halil Rıfat Paşa Ko...


İZDENİZ’de yaz seferleri başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZDENİZ Genel Müdürlüğü, ağırlıklı olarak günübirlik tatilcilere hizmet veren Foça, Mordoğan ve Urla hafta sonu gemi seferlerini başlatıyor. İlk seferler 4 Tem...

 Yenileme ve onarım çalışmaları devam ediyor

Ege Üniversitesi, fiziksel alt yapısını ihtiyaçlara göre yenilemeye devam ediyor. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesi Hastanesinde yapımı devam eden inşaat a...


GAZİDEK’te kayıt zamanı

Dar gelirli öğrencilere eğitimde fırsat eşitliği sağlayan Gaziemir Belediyesi Destek Eğitim Kursu’nda yeni dönem için kayıtlar başlıyor. 2020-2021 eğitim döneminin ön kayıtları 1 Temmuz 2...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Yıldız Tilbe: Sezen'i rahatsız edemem

Ünlü şarkıcılar Yıldız Tilbe ve Yeşim Salkım, önceki akşam Ulus'ta bir mekanda buluştu. Menajer Haluk Şentürk'ün doğum gününü kutlayan ikili, mekan çıkışı objektiflere poz verdi. Bir p...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Mısırın bilinmeyen faydaları

Yağından tanelerine kadar birçok şekilde faydalandığımız mısır, zengin içeriği ile hem iyi bir besin kaynağı hem de kimi hastalıklara karşı önleyici bir etkiye sahip. Diyetisyen Yasemin Uysal Ünsal, mısırın faydalarını ve tüketiminde dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR