Yukarı
263577

Alaplı'da Fen Lisesi talebi

30 Ekim 2019 10:21

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde her yıl sadece 75-80 öğrencinin ilçe dışındaki Fen Liselerine gitmek zorunda kalması velilerin tepkisine neden oluyor. İlçeye Fen Lisesi kurulması talep ediliyor.

Eğitimde başarıyı yakalayan bir İlçe olduğunu ve bir Fen Lisesi’ne ihtiyaç olduğu belirtilirken, mevcut bir okulun Fen Lisesi'ne dönüştürülmesi yada yeni bir Fen Lisesi'nin kurulması çağrısında bulunuldu. Zonguldak'ta orta öğretim kurumları sınavına katılan yüzlerce başarılı öğrenciden sadece 75-80 başarılı öğrencinin Ereğli'ye yada diğer ilçelere gitmek zorunda kaldığını ifade eden veliler, ilçeye Fen Lisesi yapılmasını istedi.

Ereğli ve Zonguldak'a her gün gidip gelen öğrencilerin 120 kilometre yol kat ettiklerini, bu nedenle derslerine gereken önemi veremediklerini belirten öğretmen ve velilerin dışında eğitim sendikaları da “Alaplı'yı eğitimde marka ilçe diyoruz, ama Fen Lisesi ile çıtayı daha yüksek yerlere taşımak istiyoruz. Eskiden Fen Lisesi’ne 120, Anadolu Öğretmen Lisesi’ne 120, İMKB Anadolu Lisesi’ne 120 öğrenci alınıyordu. Şimdi Anadolu Liselerine öğrenci sınavla değil, bölge mahalle öğrencileri de alınıyor. Bu da eğitimde başarılı öğrencilere büyük zarar veriyor. Bu da Alaplı eğitimine büyük zarar veriyor, başarılı öğrenciler mecburen başarısı düşük olan diğer okullara gitmek zorunda kalıyor. Bu nedenle ya bir okulu Fen Lisesi'ne dönüştürülmesi gerekiyor ya da Fen Lisesi kurulması gerekiyor. Yoksa yüzlerce başarılı öğrencimiz normal liselere gidecektir.”

Alaplı’da büyük açık kapanacak

Nüfusu 46 bini aşan Alaplı'daki Fen Lisesi eksikliğinin yıllardır hissedildiğini dile getiren Alaplı Belediye Meclis Üyesi Abdullah Ateş; ”Alaplı'da bulunan öğrenciler, Fen Lisesi eğitimi almak için, Ereğli, Zonguldak, hatta Çaycuma'da bulunan Fen liselerine gitmekteler. Her gün servisle Ereğli ve Zonguldak Fen Lisesi'ne giden öğrencilerimiz sabahın erken saatlerinde yollara düşerken ailelere de ekonomik anlamda yük getirmekteler. Alaplı'ya Fen Lisesi olsun diye sarf edilen çabalar uygun arsa ve yüksek maliyet nedeniyle hep göz ardı edildi. Şimdi bizde diyoruz ki, hali hazırda cevap verebilecek Alaplı Anadolu Lisesi veya Alaplı İMKB Anadolu Lise'lerimiz var. bunlarda bir tanesi Fen Lisesine dönüştürülmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

İHAYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

AÖF kayıt yenileme ve ders seçimi nasıl yapılır?

Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin 2019-2020 Öğretim Yılı Bahar Dönemi kayıt yenileme işlemlerini yapmak isteyen adaylar için önemli tarihler geldi. Anadolu Üniversitesi taraf...

Uzmanlardan velilere karne uyarısı

2019-2020 eğitim ve öğretim yılı birinci dönemi nedeniyle 17 Ocak günü karnelerini alacak öğrenciler tatil heyecanı yaşarken, Psikoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ilgın Başaran velilere kar...


Öğretmenler Günü kutlu olsun

Öğretmenler Günü mesajları ile çocuklarımızda ve bizlerde büyük emekleri olan öğretmenlerimizi özel günde tebrik edip onları hatırladığımızı gösterebiliriz. En derin anlamı içeren ve duyg...

Öğrencilerden köy okullarına kitap desteği

Yozgat’ın Boğazlıyan İlçesi Cemil Çiçek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Kadir Bilgitekin’in başlattığı “Bir kitap da sen getir” kampanyasına öğrenciler büyük ilgi gösterdi.


Gemerek Meslek Lisesi Dünya 2.'si oldu

Sivas'ın Gemerek Şehit Ahmet Karahan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Robotik Kodlama takımı Romanya'da düzenlenen Robochllenge yarışmasında Mini Sumo kategorisinde Dünya 2.'si oldu. Rom...

Trakya Üniversiteler Birliğinden "Erasmus" toplantısı

Trakya Üniversiteler Birliği’nin (TÜB) “Erasmus+ 2. Bölgesel Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı”, Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.


Portekizli komutandan NEVÜ’ye ziyaret

Portekiz Ulusal Cumhuriyet Muhafızları Süvari Birliği’nden Yüzbaşı Antonio Manuel Carrico Do Maio, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’yü ziyaret etti.

Üniversitelilerden “Engelsiz Müzikal”

Kilis’te üniversite eğitmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan organizasyonda zihinsel engelli çocuklara yönelik “Engelsiz Müzikal” dinletisi sunuldu.


SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Cansın Çekili son durumunu anlattı

Sosyal medya hesabından yeni bir açıklama yapan Çekili “Sağlık çalışanlarının himayesinde evime dönerek ilaç tedavisine başladım. Sağlık ekibi her gün arayıp bilgi alıyor. Annem ve kardeş...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Koronavirüse karşı 'jel kolonya'

Antalya'da sabun ve şampuan üreten ve 22 ülkeye ihracat yapan bir firma, koronavirüs salgınıyla birlikte kendi laboratuvarlarında jel kolonya geliştirdi. Normal dezenfektanların ciltte yarattığı çatlak ve incelmeyi önlemek için jel kolonyanın içine gliserin ve pantenol kullanan firma, seri üretime başladı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR